| Luanaaa a întrebat:

Eu sunt foarte slaba si obisnuiam sa mananc foarte mult si in special patiserie si fast food. Am observat ca m-am ingrasat 2 kg si m-am gandit sa tin o dieta. Dieta este facuta de mine dupa ce m-am informat pe internet de alimentele care te ajuta sa slabesti si sa scapi si de o eventuala celulita.

Dimineata (ora 10)

-1 ou fiert + o felie de paine integrala prajita cu o felie de branza de vaci
-un ceai fara zahar +o felie de paine integrala prajita cu miere

Gustare(ora 12)

-un mar

Pranz(ora 14)

-o salata cu rosii, ardei si ton (o cantitate foarte mica)

Gustare(ora 16)

-un pahar de suc de portocale +2 felii de paine integrala prajita cu branza de vaci

Cina(ora 18)

-100 de g pui la gratar +cartofi natur si un iaurt

Si incerc sa beau 2 l de lichide pe zi.
Vi se pare destul de multa mancare? Ar trebui sa renunt la ceva?
Multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi si astept sfaturile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SarahParker a răspuns:

Mie nu mi se pare ca ar trebui sa renunti la ceva. Dar poate ca la micul dejun ar trebui sa renunti la felia aceea de paine cu miere, si poti pune zahar in ceeai, dar oul de la micul dejun este bogat in calorii si ar fi foarte bine sa renunti la acea felie de paine prajita cu miere.Si poti manca si paine proaspata, nu neaparat prajita. Painea prajita nu te ajuta sa pierzi din greutate asa de mult. E adevarat. Tata a avut o piatra la rinichi si a mancat vreo luna la micul dejun paine prajita in loc de normala.
Si in plus iti va fi foame findca painea prajita nu e satioasa, mai ales cand e integrala.
Ar trebuii la acea gustare de la ora 12 sa mai pui si o leguma sau inca un fruct. nu e destul un mar.
In rest toate felicitariile mele pentru ca ai reusit sa faci o dieta buna, dar aceasta mancare nu te va ajuta sa slabesti foarte mult daca nu incluzi si sport in ea. Cu sport iti va lua mult mai putin timp sa slabesti decat fara el. Cateva alergari prin zona seara si dimineata. Vreo 2030 de genuflexiuni, 10 flotari, a da, si cateva din astea http://www.sanatateata.com/frumusete/exercitii.htm pe mine m-a ajutat mult acesti site sa slabesc. Fa si tu cam un exercitiu pentru fiecare parte a corpului, sau cum doresti tu.
sunt sigura ca la cum ti-ai organizat alimentatia vei face la fel si cu sportul. Multa bafta
Funda?
Sper ca ti-am fost de ajutor pentru ca acesta a fost scopul meu.