| IndragostitDeEa a întrebat:

Buna TPU

IERI, jucam fotbal, am sarit si am calcat stramb; durea ingrozitor...am pus rapid gheata, nu s-a umflat, nu s-a invinetit, durea cand calcam...am mers ceva pe jos iar durerea a mai scazut; acum, dimineata, inca doare cand calc; il misc destul de usor, in cat timp va trece durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut.
Iti trece intr-o saptamana, uneori 2. Ti-ai intins un tendon (se cheama tendinita si de obicei se recomanda un antiinflamator si un analgezic- adica traiesti si fara).
Eu sunt dupa o cazatura cu rolele. Am patit la fel cu mana care si-a revenit intr-o saptamana dar inca ma doare la miscari mai ample...

2 răspunsuri:
| bia0000 a răspuns:

Probabil nu l-ai rupt dar s-ar putea sa fie o luxatie iti recomand un control

| hamsteru a răspuns:

Sal, am patit si eu cand fugeam odata la vale si am calcat asa dar nu m-a durut doar 1 zi sau 2, dar daca de doare foarte tare este probabil sa til fi flucat, poti merge la doctor, si te repara el la loc, insanatosire rapida!winking