| lolita147 a întrebat:

TPU! Imi poate spune cineva in ce anume consta un test de alergologie? Adica, ca sa vada doctorul daca ai vreo alergie la ceva. Maine trebuie sa fac acest test si am auzit ca te inteapa cu niste ace. Daca chiar asa e, apoi chiar ca nu ma mai duc la doctor.
Dau funda, cine stie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InaLeaf a răspuns:

Buna. Exista 2 variante de a face test alergologic: serologic si cutanat.
Cele serologice se fac recoltand sange.
Cele cutanate se fac prin 3 metode: prin intepare, intradermic si epicutanat.
In primele 2 da, este adevarat ca te va intepa, dar nu este ca o injectie normala pentru ca intra doar in stratul superficial al pielii, nu vei sangera si vei simti doar un discomfort de moment.
Depinde ce alergie suspecteaza medicul.