| Andreeas1997 a întrebat:

Buna TPU.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Daca nu mai beau sucuri si nu mai mananc nici asa mult dulce, mai pe scurt o sa mananc mult mai putin, o sa beau multa apa si o sa mananc sanatos,
In cat timp o sa slabesc (o sa se vada) si cam cat, aveti idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Daca ai un corp sanatos imediat dar cum poti slabi usor te si poti ingrasa repede, asa ca ai grija de sanatatea ta.

| DovleacTurbat a răspuns:

Pai ori mananci mult mai putin care inseamna infometare ori mananci sănătos? Singurul personaj care-ti poate raspunde la intrebarea "in cat timp" este Mama Omida. Nu avem cum sa-ti dam raspuns la intrebare pentru ca fiecare organism e unic, esti unica, ai un anumit genetic care poate fi mai favorabil sau mai putin favorabil si in plus tine doar de tine cat de atenta esti cu alimentatia, ai nevoie si de sport(antrenamentul fizic in care-ti lucrezi grupele musculare + cardio) si multa odihna.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca pana acum ai trait nesanatos si abordezi brusc o alimentatie sanatoasa schimbarile le vei vedea in scurt timp. Depinde cate kilograme ai de dat jos si cat timp au stat pe tine, cu cat stau mai mult pe tine cu atat devin mai greu de dat jos.
Dar RABDARE! nu te-ai ingrasat peste noapte, nu vei slabi peste noapte. Poti urma o dieta drastica cu rezultate rapide dar le vei pune inapoi! daca mananci o legatura de patrunjel pe zi, organismul tau se invatat doar cu atat. Cand vei adauga felul intai si felul 2 ce crezi ca se va intampla? vrei sa traiesti toata viata cu fluctuatii de greutate si dintr-o cura in alta? Devine o viata trista.
Deci incepe cum ai spus, fara zahar! consuma fructe cand vrei ceva dulce, dar pe stomacul gol. Legume cat de multe, iti umple stomacul si sunt bogate in apa, vitamine si minerale. Proteine (carne, oua- dar nu prajite, nuci, alune crude, leguminoase - fasole, ciuperci), redu putin painea, pastele, cartofii - mananca in prima parte a zilei fiindca vei avea timp sa consumi energia furnizata de acestia si nu mai are ce sa se depuna, vei arde din ceea ce ai deja.
Un pic de miscare nu are ce sa-ti dauneze, ceaiuri (verde, menta, afine, soc), mancarea picanta accelereaza metabolismul (ardei iute, ghimbir, mustar, scortisoara, otet).
Bafta multa si inarmeaza-te cu rabdare si ambitie, adopta un stil de viata, nu o dieta si vei slabi incet, dar sigur si vei fi slaba tot restul vietii.

| TabletaSB a răspuns:

Depinde de corp. Cu mancare organica poate in 3 luni scapi 10 kg