| Costinel46433 a întrebat:

Buna TPU, m-am ars la mana cu ulei încins când faceam mancare, mă ustura foarte tare, ce mă sfătuiți să fac va trece de la sine sau sa iau ceva alifie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Crema neopreol este bună pentru arsuri, au la farmacie.

| dullcat a răspuns:

Nu va trece de la sine, maidegraba mergi la farmacie! Daca lasi asa te vei alege cu un semn cat se poate de inestetic.

| relian a răspuns:

Mergi la farmacie si ceri o crema cu lidocaina, undeva la 5%, dai acolo si nu o sa mai doara.Restu ce spun unia galbene si alte povesti, is basme.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, ia de la farmacie ceva pentru arsuri.Dar imediat după ce te-ai ars și nu ai nimic în casă, pune un albuș de ou.E foarte bun.

| gabicoo a răspuns:

Cumpără Dermazin de la farmacie.

| sweetys a răspuns:

Nu da cu leacuri babesti, pentru a nu creste riscul de infectie. Ia ceva de la farmacie

| adryang78 a răspuns:

Unguent pe bază de gălbenele sau Oxymed (este spray special pentru arsuri).

| Ilovedinero a răspuns:

Cremă de gălbenele de la farmacie sau baneocin, cicatridina ajuta. Daca era cu ulei incins e nasol si te va ustura cateva zile dacă nu faci nimic.Incearca sa nu pui materiale de la haine pe acea zonă.

| ArchangelElohim a răspuns:

Da-te cu propolis, e mai natural si trece