| LILLYYY a întrebat:

mi-au aparut mici probleme, rog seriozitate.De 5 zile tot am dureri abdominale (doar in partea stinga),ma urinez ca-m des,eliminari nu am,ciclu ultima data a trecut ca de obicei nici abundent si nici slab. Durerile apar atunci cind ma culc pe spate, cind ma scol brusc sau cind apas cu mina.Saptamina trecuta am avut un contact sexual protejat iar in aceasta vineri au fost cu dureri doar in partea stinga.Nu am febra sau voma, totul e bine doar ca aceste dureri ma ca-m deranjeaza...Va rog mult sa-mi spuneti ce poate fi.Imi fac griji enorm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ) - dacă ai şi usturimi/arsuri/dureri la urinare.

În caz contrar, cel mai probabil, este vorba de o anexită ( răceală/inflamaţie la ovarul stâng )!

TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Multe boli ale uterului, ale colului uterin, ale ovarelor şi ale trompelor uterine pot să se manifeste prin dureri în timpul actului sexual.

Organele genitale interne au o sensibilitate scăzută; datorită acestui fapt, diferite boli care apar la acest nivel se manifestă doar prin dureri minore surde sau printr-o senzaţie de întindere. În acest caz, intesitatea durerii, de multe ori, este disproporţionat mai mică în raport cu gravitatea bolii.

Principalele afecţiuni ale uterului şi ale anexelor lui, care pot provoca dureri în timpul actului sexual sunt: cervicita, eroziunea colului uterin, endometrita, salpingooforita, endometrioza, cancerul de col uterin, fibromul uterin (miom), cancerul uterin, sarcina extrauterină.

Toate aceste boli necesită un tratament special, din aceste considerente, adresaţi-vă neapărat medicului în cazul în care:
1. Aveţi dureri persistente, fie că în profunzimea abdomenului, fie că deasupra pubisului (zona uterului), fie că în partea dreaptă sau partea stânga (zona ovarului drept şi stâng).
În cazul în care aveţi simptome asemănătoare, trebuie să vă adresaţi imediat medicului pentru examinare şi pentru prescrierea unui tratament adecvat.http://www.tpu.ro/......ma-urinez/