| mdc98 a întrebat:

Buna TPU! Si-a facut cineva operatie chirurgicala pentru vergeturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu am scăpat de vergituri doar prin cărarea zilnica pe distanță de aproximativ 1 Km a unei genți de scule grea de aproximativ 26 Kg

Eu am avut 140 Kg si am slabit pana la 109 si aparusera vergituri pe burta

Dar acum de cand car geanta asta de scule 2 Km pe zi dar nu toti de o data
Ci 500 metri acum 100 metri mai incolo apoi mai fac ceva mai muncesc
Apoi merg cu wutobuzul
Apoi o car pana la tren
Sau pana la taxi inca 300 metri
Si se aduna

Am scapat de vergituri fara operatie
Si fara sala

Doar carând o geantă de scule fără roți
O geantă de scule clasica

Asa ca daca faci miscare
Urci pe scari 7 etaje
Sa vezi cum scapi de vergituri garantat in maxim 1 an

La inceput iti recomand sa cobori pe scari si s mergi pe jos toate distantele care sunt mai mici de 7Km
Fara bagaje dupa tine fara genti
Garantat scapi de vergituri fara operatii

| Violleta2022 a răspuns (pentru RxTx):

De vergeturi nu scapa nimeni fara operatie cu laser!
Vergeturile sunt CRAPATURI ale pielii, care nu se pot lipii singure, niciodata.
Nu mai garanta nimanui ca nu exista asa miracole, doar minciuni ori nu stii tu ce inseamna acele vergeturi si le confunzi
Probabil te referi la celulita, care sunt mici pungute de grasime inserate printre fribrele muschilor, care intr-adevar pot dispare prin multa munca fizica, topindu-se.

| mdc98 explică (pentru RxTx):

Am slabit, si dupa ce am slabit mi-au aparut si mai multe, fara sa dispara cele vechi

| RxTx a răspuns (pentru mdc98):

Asta este chestie de ani nuneste asa peste noapte
Stai linistit ca scspi de ele
Fa niste abdomene
Ceva miscare
Sa vezi cum se aplatizeaza uniformizeaza
Dureaza 3 ani dar dispar singure.

| mdc98 explică (pentru RxTx):

Te referi la cele rosii ca dispar si se fac albe, sau ca dispar cu totul cele albe?

| RxTx a răspuns (pentru mdc98):

Eu iti spun ca am avut toate tipurile de vergeturi
Gen santuri unde imi lipsea untura ca nustr dâre late de un deget adânci de 5mm
Am avut doua dinalea cat pui deferul mare unde chiar se daduse singura gara in piele asa degeba si mi-a dat sangele ca si cand m-a si julit adânc.
Am avut dinalea roz ubde stratul de untura se subtiase

Nu mai conteaza

Important este sa faci dupa fiecare masa 5000 de pași
Si câteva abdomene
Si in fiecare zi sa manaci câte un grepfruit.iar vara sa mai stai pe la spare face bine la organism mai ales rasaritul pana cand incepe soarele sa friga de la ora 5:40 dimineata pana la 10Am
Apoi seara apusul

Nu mai baga in tine margarina unt untura colesterol
Incearca sa vei apa de la giuveta nu sucuri sau bere

Sa vezi ce bine o sa te simti

| mdc98 explică (pentru RxTx):

Si ai scapat de toate? Nu se mai vad?

| RxTx a răspuns (pentru mdc98):

Sau uniformizat asa in timp de zici ca am dat cu fierul de calcat
Daca ma apuc sa trag cu muschi de burta se simt daca dau cu degetele apasat si reapar dungile roz
Dar daca nu ma apuc sa fac elastic din pielea mea si o las in pace este frumoasa si rotunda uniform de colo pana colo

IMPORTANT ESTE SA ITI IEI O UCRAIENIANCA sau moldoveanca sa ai cu ce sa onfaci fericita $$$
Si o sa vezi ti ca poti sa fii si orb si ciung si schiop ca astea stea stiu sa te faca sa te simti barbat iubit.
Atata timp cat nu le inveti sa cheltuiasca 100 euro / zi
O sa ai o viata buna

Cum ai scapat-o la Mol poti sa o lasi direct acolo si sa nu ii platesti cumparaturile ptntru ca, cu acei bani ii poti investi in a cauta pe alta.
Noi barbatii le stricam prea le oferim detoate
Ne inplicam noi sa punem apa si dus si cada si wc la masa acasa ne implicam sa ii punem boiler si masina de spalat apoi ne implicam sa platim curentu lu masa si tot felul de chestii din astea
Si pana la urma noi djbtem cei ce le stricam
Ca le dam bani asa sa aiba si ele macar 300 euro prin buzunsre cam tot timpul nu neaparat sa ii cheltuie ci asa sa stii ca are si ea un ban in buzunar.
Apoi ea crede ca i-se cuvine sa ii oferi cazare mancare astea subt asa standatd chirie intretinere tot ce cheltuiesti la casa in care o tii
Plus excursii in fiecare weekend la munte la mare
Gratare cu tot neamul ei sponsorizarea medicamentelor bunicilor si parintilor ei
Sposorizarea intregii famii ale ei.

Apoi incep sa creadw ca sdta este ibligatia tw sa faci asta
Dar tu pe ce muncesti ca nunse vede!
Si incepe sa iti scoata ochii dar tu ce ai facut in viata asta!
De si cam toti banii tai i-ai cam dat ri intr-un fel sau in altul
Acum incepe sa te judece ca tu nu ai cumparat o casa ca tu...
Si ca altul pote sa ii ofere excursii in Grecia.
Si acum incepe un fel de competitie intre tine si altul daca tot i-ai permis sa vorbesca pe internet toata ziua si din lipsa de ocupatie ea sa vrajit cand cu unul cand cu altul pana cand a gasit doi trei care pot sa ii ofere w saptamani de vis.
Dar ea nu este recunoscatoare pentru cei 5 ani care i-ai intretinut familia
Si i-ai oferit si tu drtoate.
Si vrea mai mukt mai mult mai mult
De parca i-se cuvine

Atentie la pasul in care trebuie sa spui nu stop pana aici cu investitia mea
Sa mai puna bani si mata sau du-te la munca ca eu am bani dar aici spun ca nu vreau sa mai sparg pe fundul tau mai mult de 400 euro / luna
Gata mi-sa aplecat
Si daca tu spui ca nu mai dai
Atunci ori isi revine ori pleaca
Una din 4 isi revine
Restul pleaca
Dar nubte trezesti peste 10 ani din viata ca tot ceea ce ai castigat i-ai dat ei
Si tu esti tot cu pantofii camssile de acum 5 ani.

Viata poate fi frunoasa alaturi de o ucraienianca indiferent cate vergituti ai
Important este sa poti sa spui stop nu ma duc la 3 job-uri pe zi

Ca sa ne vedem in weekend
Sau cand mai vii tu pe la mine pe la job sau doar de la ora q noaptea pana la ora 5 dimineata
Apoi eu sa fug la cele 3 job-uri ca sa iti dau tie si famikiei tale tot ceea ce eu castig

| RxTx a răspuns (pentru mdc98):

UN FOARTE MARE SECRET DESPRE BURTA SI VERGITUTI teebuie sa tii tot timpul toata ziua burta putin incordata sa nu iti permiti niciodata cat esti teeaz sa lasi burta sa balteasca sa trandăveasca!
Asta face sa dispara vergiturile cel mai repede
Inafara de asta consuma untura si o transforma in masa musculara fara sa faci sport
Nu exagera nunteebuie sa ajungi la suptul burtii ci asa putin tonifoata putin intarită
Nuncât sa te oboseasca rau
Prima saptamana de tinut burta intarita incordata putin toata ziua este grea te ia cu transpiratie
Dar pe urma iti intra in reflex sa nu o mai lasi sa atârne de parca ar fi un balon p sacosa umpluta cu apa
Si o sa fie bine
Nunexagera
Ci incordeaz-o putin

| Violleta2022 a răspuns:

Exista operatie estetica cu laser, dar te costa enorm, ca se percepe pret pe fiecare 1cm liniar
Nu am facut, am citit pe websiteul unei clinici de corectare estetica, din Bucuresti.

| mdc98 explică (pentru Violleta2022):

Pai am facut sedinte cu radiofrecventa pentru vergeturi, asemanator laser, si nu mi-au trecut, tot la fel sunt si am dat o gramada de bani

| Violleta2022 a răspuns (pentru mdc98):

Era de asteptat sa nu treaca, fiindca vergeturile sunt CRAPATURI ale piele si orice piele crapata nu se mai lipeste la loc cu nimic!
Exista o singura solutie pe lumea asta care face ca vergeturile si cicatricile sa dispara: operatia reparatorie cu laser, la o clinica de estetica care costa foarte mult, fiind calculat la fiecare cm liniar de reparatie.

| mdc98 explică (pentru Violleta2022):

Pai ideea e ca erau si sunt rosii, deci oarecum mai aveam sanse sa le fac sa dispara

| Violleta2022 a răspuns (pentru mdc98):

Cand vergetura este proaspata (pielea doar ce s-a crapat) culoarea este roza-vinetie, dar in timp se estompeaza devenind roz-pal (un roz foarte deschis) si dupa 1 an ajunge alba si asa ramane pe viata.
DE disprut ti-am explicat ca nu potis a lefaci sa dispara, fiindca o piele crapata nu se lipseste cu nimic.
Singura procedura care functioneaza este operatia cu laser, dar este extremd e dureroasa si de scumpa.
Poti sa previi aparitia altor vergeturi prin sport si hidratare: band minim 2 litri de pa ape zi si facand sport intens, ca piele sa aiba elasticitate si sa se intinda usor. In plus, nu te ingrasa, ca si luarea in greutate poate rupe piele si produce vergeturi.