| pam0pam a întrebat:

Stie cineva care poate activeaza in domeniu medical, ce studii iti sunt necesare pentru a deschide o clinica de analize. Trebuie sa fi terminat facultatea de Medicina sau Farmacie? Un Farmacist poate deschide o clinica de analize sau are nevoie si de alte studii. Multumeac anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa fii patronul unei clinici nu ai nevoie de facultate.
De ex Oana Zavoranu si-a facut o clinica dotata cu tot felul de chestii, de la analize la chirurgie estetica si nu are niciun fel de studii in domeniu, are doar bani.

| pam0pam explică (pentru Bondarel99):

Da, intre timp am cautat in legislatie. Posibil ca Oana Zavoranu sa fie patroana, dar nu activeaza. Ea indeplineste conditia de a avea angajati cu studii superioare. Eu vreau sa o deschid si sa lucrez in ea. Las articolul din legislatie, poate vor mai fi interesati.
Art. 4. -
(1) Funcția de șef de laborator de analize medicale se ocupă, conform dispozițiilor legale în vigoare, de către medici cu specialitatea medicină de laborator - laborator clinic, microbiologie, medicină de laborator sau alt personal cu studii superioare autorizat să lucreze în domeniul medical - biologi, biochimiști, chimiști și farmaciști, care au o vechime de cel puțin 5 ani în specialitatea respectivă.

| Bondarel99 a răspuns (pentru pam0pam):

Da, daca ai banii necesari pui pe picioare o clinica si iti angajezi oamenii de care ai nevoie.
Poti sa faci facultatea de biologie daca vrei sa faci o cariera in domeniul asta, e cea mai scurta si cea mai usoara dintre toate astea.