| pufuletzandreea a întrebat:

stie cineva cum se face un control la caile respiratorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Căile aeriene sunt superioare şi inferioare.Depinde de zona care este afectată. Pentru problemele căilor respiratorii superioare poţi consulta un medic orelist care îţi va da răspunsul cu privire la nas şi gât, dacă ai polipi sau probleme cu gâtul.
Pentru căile respiratorii inferioare(plămâni)e bine să mergi la un pneumolog.Acesta te va asculta la plămâni cu stetoscopul şi îţi poate recomanda diferite investigaţii:radiografie, teste respiratorii, sputocultură sau exudat faringian, depinde de problema apărută.