| Anafjfj a întrebat:

Buna TPU!
Sufăr de constipație din cauza stresului și am apelat la siropul laxativ cu miere și propolis de la Fares.
De atunci la câteva zile am observat ca scaunul e negru?
Alte simptome nu am, sa fie oare de la sirop?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scaunul negru indica probleme cu ficatul, trtebuie sa te programezi la ecografie si colonoscopie sa vada intestinul si cauza constipatiei, ce varsta ai? Dupa ce i ei laxativ numai esti constipată?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, stresul NU provoaca constipatii, dar hrana nesanatoasa si obiceiurile de hranit si lipsa hidratarii, sunt proatse, si doar acelea duc la constipatie.
Schimba dieta si manaca sanatos si nu uita sa bei 2 litri de apa pe zi, ca constipatia sa dispara.
Scaunul este negru din cauza a ceea ce ai mancat, posibil si de la sirop, dar nu-i caz sa te ingrijirezi de la atata lucru.

| untu a răspuns:

Scaun negru
Melena reprezinta emisia de materii fecale negre, lucioase, urat mirositoare, de consistenta moale, care semnaleaza prezenta unei hemoragii localizate de obicei la nivelul tractului digestiv superior (duoden sau cavitate gastrica). Aspectul si consistenta se datoreaza prezentei sangelui digerat in materiile fecale insa, in anumite situatii, poate reprezenta „melena falsa" si apare dupa consumul de sangerete, afine, administrare de bismut sau medicatie pe baza de fier.
Pentru stabilirea etiologiei scaunelor negre este necesara efectuarea unui consult de specialitate care include investigatii suplimentare de tipul endoscopiei digestive superioare si/sau inferioare sau celor de laborator pentru evaluarea functiei hepatice, renale si a cascadei coagularii.
Melena poate fi insotita de arsuri retrosternale, dureri abdominale, varsaturi cu sange rosu sau digerat „in zat de cafea", senzatie de greata sau lipotimie, situatii in care se recomanda prezentarea la medic cat mai rapida.
Cauze posibile ale scaunului negru: sangerari ale varicelor esofagiene
ulcer gastric si ulcer duodenal
Sindromul Mallory-Weiss
pancreatita acuta
cancer esofagian
cancer duodenal
tumori gastrice
supradozarea accidentala a medicatiei anticoagulante. SURSA: https://www.medicover.ro/simptome/scaun-negru/

| Yuoia a răspuns:

In acest caz, scaunul e negru din cauza propolisului. Nu te speria.
Bine ca isi face efectul.