| Wildflower a întrebat:

Sufar de distonie neurovegetativa. Cei care cunoasteti mai multe sau suferiti de asa ceva, as vrea sa ma ajutati. Stiti ca se manifesta prin multe simptome. La mine problema e anxietatea. In cateva zile incepe scoala si mie mi-e frica de simt ca mor. Imi este frica de oameni, cand merg pe strada si trece cate o persoana pe langa mine am palpitatii, nod in gat, transpiratii, uneori ma ia si cu lesin. Stiu ca m-am chinuit mult in clasa a 9-a, imi era asa de frica pe langa colegii mei, eram stresata si agitata si m-am dus de multe ori la cabinet pentru ca mi se facea rau in timpul orelor. Nici nu vreau sa imi imaginez ce o sa fac. Nu imi este frica ca o sa imi faca ceva persoanele sau alte chestii, nu stiu de ce, pur si simplu simt ca mor in public, sau chiar daca stau intr-o incapere cu o singura persoana. Nu am fost asa mereu. A aparut acum cativa ani si nu stiu de ce. Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putei spune de dinainte sa treci clasa 9-a. Afectiunea trebuie tratata acasa cu ajutorul parintilor sau a cuiva drag, care are timp sa iasa cu tine in lume sa stea mereu langa tine cand ai aceste stari, sa te incurajeze, imbarbateze, o persoana in care ai incredere si care te face sa te simti in siguranta.Astfel de afectiuni trebuie tratate cu minim de medicamente si maxim de relaxare. Numai tu si numai tu esti doctorul in asemenea cazuri. Daca spuneai de la inceput parintilor (care dupa parerea mea au probleme si aveti probleme in familie, de aici si frica ta) ei puteau lua legatura cu un psiholog sau maibine un psihiatru si cu tratament acasa si un an de liber de la scoala, adica poti continua pemotiv medical clasa 9-a incepand ede anul viitor, ti se amelioreaza vizibil starea ta de teama. Spun asat pentru ca sunt patit, insa eu am tacut si a fost mult mai rau, mi-am revenit dupa abia trei ani, dar...multa liniste si sustinere, imbarbatare din partea familiei sau cuiva drag. Vreau sa mentionez ca degeaba faci tratamentul daca in familie sunt probleme, certuri si scandaluri. O seara placuta!

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!