| Podeanu_Violeta_1990 a întrebat:

Tatal meu are 52 de ani si are tensiune arteriala. De vreo doua ori a avut 19.11. asta in ianuarie 2012. nu i.a mai crescut pentru ca a luat tertensif si indapamid. pana in acest moment nu ii mai creste tensiunea mai mult de 15. de obicei are 14.09. acum doctorii spun ca ar creste tensiunea de la rinichi. El are piatra la rinichi + cateva chisturi pe acel rinichi [ chisturile sunt mici ] dar a avut unul mare, care a facut un tratament de la domnul Bochis, si ia trecut chistul. Sa micsorat foarte mult in 3 luni. [ am uitat sa mentionez ca i-a aparut tensiunea dupa ce a facut piatra la rinichi] s-a operat de piatra la rinichi acum 2 ani si pietrele i`au reaparut. si fierea i.a dat`o afara pentru ca avea si pietre la fiere. El cauta un produs sau un mod natural prin care sa scape de tensiune. ma refer la naturiste sau am auzit la o vecina ca ea consuma oua de prepelita. pe fiecare zii, dar am uitat de cate ori pe an bea. si a a scapat de boala care o avea. Multumesc. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate incerca tratamente naturiste, dar trebuie avuta mare atentie si in niciun caz nu trebuie oprit tratamentul medicamentos.
http://www.i-medic.ro/blog/hipertensiunea-arteriala-un-ucigas-silentios

| Purec a răspuns:

In primul rand ii doresc tatalui tau multa sanatate si insanatosire rapida. Din pacate un remediu natural pentru tensiune arteriala nu exista. Singura solutie reala este un regim alimentar serios plus pastilele recomandate de medic.Foarte multe persoane fac greseala sa nu ia medicamentele in fiecare zi, ci doar atunci cand se simt rau. Medicamentele trebuie luate exact cum sunt prescripse de medic. Singurul "tratament" naturist care da rezultate bune in cazul hipertensiunii este ceaiul de paducel. Pentru pietrele la rinichi poate incerca http://solutii-naturale.blogspot.ro/p/pietre-la-rinichi.html

| Empathizer a răspuns:

In primul rand, daca tatal tau sufera de hipertensiune arteriala, ar trebui sa renunte total sa mai manance sare. Degeaba ia medicamente, daca nu respecta regimul fara sare.

In al doilea rand, daca are rinichi polichistic si hipertensiunea e de cauza renala, nu poate scapa de tratamentul medicamentos, pe care va trebui sa-l ia permanent, fara intreruperi.

In al treilea rand, ar trebui sa urmeze un regim alimentar in functie de tipul de pietre la rinichi pe care le-a avut. Deci intrebati medicul ce tip de pietre la rinichi are tata (litiaza calcica, urica, cu fosfat amoniaco-magnezian sau cisteinica) si ce regim alimentar trebuie sa urmeze pentru a preveni formarea de noi pietre la rinichi. In unele cazuri se recomanda si tratament medicamentos pentru eliminarea calculilor si prevenirea aparitiei altora ulterior, in functie de tipul de litiaza.