| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am vazut pe facebook o campanie numita : "Actiune vegana pentru stoparea chinuirii si uciderii animalelor", care vor sa informeze lumea ca animalele au drepturi la viata la fel ca oamenii si nu este corect ca acele fiinte minunate sa sufere din cauza noastra, si ca omul ar trebui sa inceapa sa consume mai mult alimente vegane decat alimente pe baza de carne. Ce credeti despre asta? Eu cred ca este o idee minunata ca exista in lumea asta si oameni carora le pasa si de alte fiinte non-umane (animalele) si care se gandesc, ca alimentatia vegana este mult mai sanatoasa decat cea care include carne. Parerea mea este ca ar trebui sa incercam macar sa ne gandim la aceasta optiune, ganditi-va ca si animalele sunt fiinte care au o viata si trebuie sa o traiasca asa ca si voi, si ele au drepturi la viata, ca si voi, nu e corect ca ele sa fie chinuite si omorate si sa sufere doar ca sa va simtiti voi bine, asa ca va rog atunci cand imi lasati comentarii, incercati sa fiti cat mai umani si nu imi aduceti argumente ca fara carne nu poti trai, ca nu este adevarat, cunosc oameni care nu au mai mancat carne de 30 de ani si sunt mult mai sanatosi decat multi dintre noi, iar cu privire la animale, ganditi-va ca daca ati fi in locul lor, nici voua nu v-ar placea sa fiti chinuiti sau omorati, iar altii sa va manance, doar ganditi-va la asta si veti sesiza cat de oribil este acest lucru. Eu sunt ovo-lacto-vegetarian, si incerc sa devin vegan, si de cand am renuntat la carne (aproape 9 luni) ma simt fantastic de bine si ma simt mai in armonie cu natura si iubesc toate animalele, de aceea incerc sa imi exprim opinia prin acest text. In concluzie, voi ce parere aveti despre acest lucru? Va las aici un link cu ceva ce m-a facut pe mine sa devin si mai vegetarian decat eram inainte, eram deja vegetarian cand am vazut asta, dar acum sunt mai vegetarian decat inainte, va rog sa il vizionati pana la capat si sa va ganditi mai bine la aceste fiinte minunate pe care noi le numim animale https://www.youtube.com/watch?v=UeBGp9PwS6M
Multumesc de intelegere, si sper sa vad comentarii pozitive din partea voastra. Pace si iubire.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu voi argumenta impotriva faptului ca veganii sunt mai sanatosi, este demonstrat ca nu e asa, iar faptul ca tu cunosti 200-300 de vegani nu are importanta statistica.
Iti voi spune insa ca eu cred ca si plantele au suflet, ca sunt fiinte vii, care simt iubirea, care apreciaza muzica si care experimenteaza durerea. Si gasesc la fel de rau mancatul de plante ca si mancatul ed animale. Dar, de asmenea, nu uit ca si eu sunt un animal, unul situat, intamplator, aproape de varful lantului trofic. Daca vreau sa traiesc, trebuie sa omor fiinte vii (nu discriminez intre animale si plante, mi se pare o mizerie sa faci o discriminare de genul asta). Si imi asum locul meu. Instinctul meu de conservare, ca individ si ca specie, este destul de puternic, nu voi muri de foame doar fiindca nu pot sacrifica alte fiinte vii. Insa nu voi sacrifica fiinte vii pentru simpla mea placere, ci numai pentru necesitati. Cat despre partea medicala, cred ca o dieta bogata in fructe si legume este foarte sanatoasa, mult mai sanatoasa decat o dieta dezechilibrata, care foloseste numai legume. De asemenea, cred ca o dieta struct vegana nu prea are cum sa fie sanatoasa, din motive pe care le-ai invatat si tu la chimie (acizi grasi esentiali, aminoacizi esentiali). Si ai atunci doua solutii: sa mananci soia modificata genetica (despre care nu se stie cat este de periculoasa si care oricum contine gene de la animale, deci nu este integral vegetala) sau sa iei suplimente alimentare chimice, obtinute predominant din petrol.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Este foarte adevarat ca am spus si despre manactul animalelor ca mi se pare ceva care nu ar trebui facut, dar ceea ce voiam eu sa spun mai exact este despre chinuirea lor, multi oameni fac acest lucru din simpla lor placere si mi se pare foarte inuman sa chinui un animal si sa ii provoci suferinta ca sa te simti tu bine, in link-ul de l-am lasat mai sus este un videoclip pe YouTube care dureaza o ora si 35 de minute cu tot cu muzica de la final care arata cruzimea fata de animale, nu zic sa nu mancati carne, dar zic sa va uitati cum se obtine acea carne pe care o mancati, se obtine prin torturarea animalelor pana cand acestea mor si sa vedeti suferinta pe care oamenii le-o provoaca intentionat pentru a le omora, daca vrei sa omori un animal il sedezi cu ceva, ca sa nu simta durere, sau cel putin nu durere atat de mare, in videoclipul acela arata cum functioneaza macelariile si cum sunt macelarite animalele, eu cand l-am vazut pentru prima oara, am plans pe tot parcursul videoclipului. In textul pe care l-am lasat mai sus cred ca am spus ca sunt ovo-lacto-vegetarian, dar am tot stat si m-am gandit si nu o sa mai astept pana la vara sa devin vegetarian, o sa devin de acum, de fapt nu vegetarian, vegan o sa devin, pentru ca este o diferenta intre acestea doua, vegetarianismul si veganismul sunt doua lucruri diferite, fac parte din aceeasi categorie, dar sunt diferite, va puteti documenta pe tema asta, ceea ce incerc eu sa spun este ca noi toti ar trebui sa spunem STOP cruzimii fata de animale, si ele simt durerea ca si noi si ele merita sa traiasca o viata fericita ca si noi, si e mare abereala sa spuneti ca mancati carne ca sa nu muriti de foame cand aveti frigiderele pline si ca mancati carne doar atunci cand este necesar sa mancati ca sa supravietuiti, cum eu am reusit sa supravietuies atata timp fara carne, oricine poate sa supravietuiasca fara carne la fel de bine, mai ales ca eu sunt o persoana foarte pretentioasa la mancare, si tot am supravietuit si fara carne. Eu mi-am exprimat punctul de vedere si incerca sa fac lumea sa inteleaga ca animalele trebuie tratate cu respect si cu iubire la fel cum sunt tratati si oamenii si nu trebuiesc batjocorite sau chinuite. Vizionati videoclipul "Earthlings" si veti intelege ceea ce vreau eu sa spun. Link-ul pentru video este mai sus, acolo unde am pus intrebarea, chiar daca nu este intrebare.

| Oana92 a răspuns (pentru Mayhem666):

Intre a ucide si tortura un animal din placere si a ucide un animal pentru a-l manca e o diferenta uriasa!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu pot decât să încurajez genul acesta de iniţiative şi să dezaprob comportamentul celor mulţi.

Pentru mai multe informaţii, pentru cei interesaţi:
http://www.tpu.ro/......a-ce-afla/

| Mayhem666 a răspuns (pentru NOname):

Iti multumesc, ca macar tu ai fost de partea mea, nu impotriva mea.

| NOname a răspuns (pentru Mayhem666):

A fost doar o reacţie firească sau, cel puţin, aşa îmi place să cred...deci nu ai pentru ce.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa nu mai taiem nici plante, nici animale. Ce are porcul de sa-l tai? De ce sa rupi merele din pom? De ce sa tai varza? Eu zic sa nu mai manance veganii nimic! Scapa lumea de prosti.
Zice Dumnezeu:
"Să mâncaţi din tot ce se vinde pe piaţă, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului... Tot ce se mişcă şi are viaţă să vă slujească de hrană: toate acestea vi le dau, ca şi iarba verde."

| Mayhem666 a răspuns (pentru Salontanul):

In primaul rand eu sunt ateu si nu cred in Dimnezeu, deci nu o sa ma convingi cu acel argument de doi bani, in al doilea rand, nu ai niciun drept sa judeci oamenii, nu ai niciun drept sa spui ca veganii sunt prosti, doar pentru ca ne pasa mai mult de animale decat voua, asta nu ne face mai prosti, nu te-am obligat sa nu mai mananci carne, doar am incercat sa imi exprim punctul de vedere si sa imi spun parerea, dar scuza-ma, am uitat ca in tara asta, e ceva gresit sa iti spui opinia, si daca incerci sa faci asta toata lumea sare cu gura pe tine. Am lasat aceasta intrebare cu riscul ca o sa apara unii care o sa comenteze aiurea, ca daca imi era frica sa nu sara cineva cu gura pe mine, nu mai spuneam nimic, dar eu vreau sa fiu auzit si sa deschid ochii oamenilor, dar in tara asta nu ai cu cine. Putini sunt cei care au curajul sa renunte la carne, nu pentru ca nu le e frica sa nu moara de foame, ci pentru ca le pasa de animale si nu vor sa aiba in stomac o parte dintr-o fiinta care candva a umblat pe pamantul asta.

| Salontanul a răspuns (pentru Mayhem666):

Bine! Este si normal sa ajuti oamenii cu "intelepciunea" ta de-o viata. Mai mult esti si doctor. Ca asa spun doctorii: nu mancati carne ca omul este ierbivor. Dar ce sa faci? Cei mai slabi cad in capcane de gen: religii extreme, diete extreme, idologii extreme, fenomene extreme (Emo de exemplu), etc. Vezi ca si apa are bacterii. E viata. Sa n-o bei!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Salontanul):

Asculta, nu am chef de cearta, eu mi-am spus doar opinia, nu are sens sa ma cert cu tine, ca este ca si cum as vorbi de unul singur, ca nu am cum sa ma inteleg cu tine, si tu la fel, ca nu ai cum sa te intelegi cu mine, fiecare are opinia lui si nimeni nu o poate schimba, eu zic sa facem pace!

| Salontanul a răspuns (pentru Mayhem666):

Ok. Si eu mi-am spus opinia. Pace!

| MistretulPufos a răspuns:

Hehe, acum mancam burgeri de vita cu fratele meu, ce fain o fost cand am injunghiat vaca. Nu o sa uit expresia inocenta si ochii aia mari ai vacii mele inainte sa bag cutitul in ea. A sarit atat de mult sange hehe. (scuze nu m-am putut abtine sunt o persoana rea sad )

| Mayhem666 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Stai linistit ca nu m-am suparat, ca stiu sa fac diferenta dintre o gluma si realitate, oricum gluma a fost putin cam nepotrivita dar e ok, eu nu vreau sa ma cert si sunt foarte calm, deci nu ma supar pentru o gluma, cred ca daca as fi fost in locul tau si eu as fi facut aceeasi gluma.

| GabrielICG a răspuns:

Ce roman ai scris frate laughing) cine are chef sa citeasca tot, da eu cred ca ar fi bine sa mancam mai putina carne happy