| Alexa855555 a întrebat:

urmează sa imi fac un CT (computer tomograf) e prima oară și din câte știu trebuie sa ma schimb intr-un halat albastru medical. Ideea e ca nu știu dacă va trebui sa păstrez lenjeria când îmbrac halatul sau nu și mi-e jena sa întreb atunci pentru a nu crea un moment foarte cringe pentru mine laughing
Deci dacă cineva știe as fi foarte recunoscătoare. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Nu luați nici un halat, nu vă dezbracă nimeni. Dacă sunteți față, purtați sutien, atunci sutienul folosit când mergeți la tomograf trebuie să fie fără cerc metalic, catarame metalice. Trebuie sutien de plajă, doar pânză, iar dacă are catarame, să fie doar din plastic. Să nu aveți piercing, cercei în urechi, iar pantofi îi veți scoate. Puteți avea cercei, dar îi dați jos acolo. Nu aveți voie cu telefonul mobil în cabinet, zona de așteptare.
Iar, aparatul face zgomot puternic, să nu vă speriați!

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde de clinica in care vei face CT-ul. In general nu este nevoie sa te dezbraci, dar sa nu ai pe tine obiecte de metal sau sarma.