| anonim_4396 a întrebat:

va cer ajutoru cu o problema de sanatate de data aceasta...
am fost la bunicii mei in week-end, la tara, iar vineri am mancat struguri direct din vie, adica nespalati(erau direct din vie, nu e prima data cand fac asta si nu am patit nimic) doar ca de data asta, mi s-au umflat amigdalele. si nu imi mai trec, de sambata dupa-amiaza ma deranjeaza. Duminica si luni am tot bagat pastile in mine gen propolis, paracetamol, ibuprofen, ba chiar si oxacilina am luat aseara...tot ce am rezolvat a fost ca sa nu mai fie stanga asa de umflata, in schimb dreapta e cu mult mai umflata decat era, ma deranjeaza rau de tot la inghitit... Am mai avut odata, intr. o iarna probleme cu amigdalele si gatul, ca nu puteam inghiti nimic, nici propria. mi saliva laughinglaughing dar nu mai vreau, atunci a trebuit sa sug 10 pastile de penicilina V si credeti.ma, nici macar ceaiul de pelin nu e asa de amar cum este ea, asa ca nu mai vreau cryingcrying
ce sa fac, care poate sa fie cauza?
trebuie sa mentionez, nu stiu daca are vreo relevanta, dar poate are:
in week-endul in care acum stat acolo, apa locala nu a curs, (toti bunicii de acolo sunt racordati la aceeasi sursa de apa potabila) datorita unor lucrari. Ei, in lipsa acelei ape am baut apa adusa de la fantana, deci, rece :dbig grinbig grin
si ma gandesc acum:
1. E de la strugurinespalati?
2. E de la struguri in general, caci ieri am mancat cumparati si spalati (din piata ca acum sunt in oras am plecat de la tara) si parca mi se umflase mai tare
3. e de la apa rece?
4. e de la apa care venea cu picatura si avea un gust ciudat de rugina/pamant combinate?- in cazul acesta nu toata lumea ar fi trebuit sa pateasca ca mine?
5. e de la curentul de pe tren?
ASTEPT RASPUNSURI!
a, iar raspunsurile gen ¨mergi la doctor¨nu se pun. Doctorita mea este plecata in concediu big grinbig grin iar la specialist platesc de 10 ori mai mult fara trimitere si fara asigurare.
Asa ca AJUTOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna,Alexa! sigur abigdalidele nu ti s-au umflat de la struguri probabil e de la apa rece. cumapara-ti de la farmacie septogal este o pastila de supt pentru gat care contine penicilina V, insa nu e amara decat foarte putin.este foarte buna cu ea sigur iti va trece si fa-ti ceai de musetel si bea fierbinte. sper ca ti-am fost de ajutor insonatosire grabnica si da e posibil si de la curentul de pe tren

6 răspunsuri:
| ComputerGeek a răspuns:

De la strugurii nespalati nu puteau sa ti se umfle amigdalitele, daca doamne fereste orau stropiti puteai sa faci intoxicatie.

Cel mai sigur de la apa rece din fantana. Eu stiu ca atunci cand ma durea gatul sau aveam amigdalitele umflate beam ceaiuri, si cateodata seara, mama taia felii de cartofi si ii punea pe gat in zone amigdalitelor apoi imi lega un fular la gat ca sa nu cada feliile de cartofi. Poti sa incerci si tu big grinwinking

| blddeea a răspuns:

Oricum va trebui sa margi la doctor pentru ca doar niste analize amanuntite iti pot da verdictul cauzei. Pana atunci te invat un leac babesc la care eu recurg mereu atunci cand am rosu in gat. Iti trebuie un ou crud de la care vei folosi decat galbenusul, pe care ilamesteci bine cu 2 lingurite de zahar, pana se deschide la culoare. Apoi adaugi 1-2 lingurite de miere si cateva picaturi de zeama de lamaie si amesteci pana se omogenizeaza (este fffff bun la gust). mananci tot inainte de culcare sata ca sa nu mai fii nevoita sa mai bei apa pentru ca va trebui sa te abtii. Dimineata va fi mult mai bine. Sa repeti pasul 2-3 seri. Sper sa mearga si la tine.

| CRAZYafterYou a răspuns:

Buna Alexa. Daca bunicii tai nu au stropit via cu ceva solutii, atunci sigur e de la apa rece, si poate are o pate din vina si curentul Poate ti s-au umflat amigdalele, si atunci trebuie sa-ti faca operatie, adica sa ti le scoata. Daca vezi ca in cateva zile nu iti trece cu medicamente, eu zic sa vorbesti cu mama ta si sa mergeti totusi la un medic, sau la urgente.

| Medema a răspuns:

Poi ia gandeste-te apa rece+curentul din tren +struguri au dus la amigdalite un sfat roag-o pe mama ta sa iti bage degetul in gat si sa apese pe amigdalita la mine a mers si sau desumflat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor, voi da voturi la toata lumea sunteti de un real folos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragii mei, problema mea a fost grava: am stat internata o saptamana in spital...perfuzii, voma, dureri...acum sunt mai bine si va multumesc tuturor!