| Marius22222222222 a întrebat:

Buna TPU, va rog daca cineva stie ce e de facut la durerea de masele.Este infectie insa nu pot lua deocamdata antibiotic.Nu s-a umflat complet si ma doare de mor, ofer funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In afara de faptul sa iti recomand sa mergi sa te vada un medic, nu cunosc alt sfat mai bun!
un articol de pe net scrie astfel raportat la automedicamentati :

"Medicul specialist este cel care ia decizia dacă prescrie sau nu antibiotice în cazul infecției dentare. Decizia poate să difere de la pacient la pacient în funcție de starea generală de sănătate, imunitate, rezistența bacteriilor la anumite clase de antibiotice sau terenul său alergic. Nu încurajăm sub nici o formă automedicația. Aceasta poate fi atât ineficientă cât și periculoasă pentru organism. Poate conduce la inceficiența altor tratamente antibiotice viitoare, provocând rezistența tot mai mare a bacteriilor în fața tratamentului."

ai putea sa iei anti-inflamatoare acum precum ibuprofen, paracetamol etc insa nu stiu cat de mult ajuta

nu stiu cat de avizate sunt sfaturile de aici, insa ei recomanda urmatoarele lucruri pana sa ajungi la medic :
https://viataverdeviu.ro/infectii-dentare-remedii-naturale?page=2

maine sa mergi de indata la medic!

2 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la dentist. Pana atunci ia si tu o pastila pentru dureri

| ILoveBlackCats a răspuns:

Încearcă să te dai cu cuișoare. Functioneaza