| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Mama are o fisura anala... ea spune ca de o luna o cam deranjeaza cand se duce afara si ca ii curge sange... Ce tratamente stiti pentru asa ceva in afara de tratament chirurgical? Va roog! Funda! 1111

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| camryn a răspuns:

Pai trebuie un consult la chirurgie (chiar daca va merge acolo, asta nu inseamna ca se va opera). la chirurgie e posibil sa i se faca si o rectoscopie, ca sa se vada cat de intinsa e fisura si din ce cauza s-a produs (hemoroizi, constipatie, etc.). in fine... ai spus o luna? fara nici un tratament? pe langa faptul ca se poate mari fisura, exista si posibilitatea de a se infecta. bineinteles, astea sunt probabilitati, dar cu cat trece timpul mai mult, cu atat cresc si riscurile. cat despre alternative, ar putea merge la o farmacie sa-i recomande o crema sau supozitoare, ceva gen proctolog, proctoglyvenol. insa asta e doar simptomatic. ca sa tratezi, trebuie sa afli cauza, sau mai bine zis, sa fie sigura ca simptomele ei nu ascund alta afectiune, de aceea cel mai recomandat ar fi un consult la un medic specialist. si cu cat o sa mearga mai repede, cu atat o sa scape de tratamentul ala chirurgical de care spui tu happy
PS: daca e o simpla fisura, nu este nevoie sa se ajunga la operatie

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am avut fisura anala. Nu este tratament sau cel putin la mine n-au dat rezultat. M-am operat si gata. Doua saptamani a fost cam nasol.

| Flaviius87 a răspuns:

Crema de galbenele o sa o ajute mult!
Sanatate!

| asdasdsada a răspuns:

Spune lu maicata sa se duca de urgenta la doctor