| dany179 a întrebat:

Vreau remedii naturale impotriva caderii parului si dermatitei seboreice. Nu ma luati cu dute la un dermatolog, findca am fost si din cauza lui acum am probleme si cu caderea parului de la porcaria de sampon ducrey, care e si scump, si nici nu rezolva matreata, doar o face mult ma groasa, si rezista mai mult pe cap, urmand ca dupa 2 zile sa se desprinda coji mari si ca bonus si cateva fire de par, + cami arde si usuca parul ingrozitor. Singurul lucrua care a functionat a fost sami fac o masca de par cu ulei de ricin, sa stau cateva ore cu ea si dupa sa ma spal cu un sampon obisnuit, si spre surprinderea mea, sticluta de 3 lei de la farmacia din coltu strazii a facut mai mult decat alt sampon antimatreata. Dar minunea nu a durat mai mult de 3 luni, dupa care a inceput sami apara iar cojite, dar astea sunt mult mult mai mici ca cele provocate de asa zisele sampoane anti matreata, dar din pacate se desprind de pe scalp, vreau un sampon pe baza doar de plante naturale, care sa fie si pt cresterea parului dar si impotriva seboreei, sau zicetimi ce sa mai bag in masca cu ulei de ricin ca sa stimulez cresterea parului, totul sa fie natural, findca mam convins de eficienta lor, sunt cele mai bune, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| jmekerashu a răspuns:

Eu iti recoman remedii naturiste pentru matreata. Tot felul de sampoane si prostii știi și tu ce fac, iar remediile naturiste sunt mult mai eficiente și mai ieftine, doar că trebuie să le schimbi periodic. Îți recomand să încerci de aici. Alege ce îți place mai tare - http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-matreata

Să-ți fie de bine!

| LXandro a răspuns:

Eu as incerca niste sampoane din extracte naturale. Am auzit lucruri bune despre fitosampoanele HerbaWay pentru toate tipurile de par.
http://herbaway.ro/categorie-produs/herbaway-cosmetics/

| gabriela15gabigaby a răspuns:

Buna!
Am auzit ca laptisorul de matca este foarte eficient. O cunostinta de-a mea avea o boala din cauza careia ii cadea parul, si a luat laptisor de matca, s-a spalat si pe cap cu el si parul nu i-a mai cazut.
Pe langa masti cu ulei de ricin incearca si sa bei ceaiuri din plante care ajuta impotriva caderii parului, si te poti spala cu ele de asemenea.
Urzica - ajuta in oprirea caderii parului si in indesirea parului foarte rar, regenerandu-l si intarindu-l. Tinctura de urzica e de asemenea foarte binefacatoare pentru par si impotriva matretii.
Frunze de nuc - ajuta foarte mult impotriva caderilor masive de par. Infuzia facuta din ele se foloseste la masarea indelunga a scalpului, ajutand de asemenea impotriva matretii. Totusi trebuie sa stii ca daca ai parul deschis la culoare, infuzia de nuc o sa il cam inchida.
Musetel - Daca ai parul blond sau saten deschis ti-l intareste fara sa-l inchida la culoare, stiindu-se ca parul deschis e mai fragil. Ii da stralucire si il face matasos.

Cam astea sunt tratamentele naturiste pe care le stiu pentru par. Am incercat urzica si pot spune ca e chiar eficienta, si musetelul pentru ca eu am parul deschis la culoare. Sper sa te ajut cu ceva, nu stiu vreun sampon doar pe baza de plante dar incearca sa cauti la o farmacie naturista sau poti sa iti faci tu, dar asta e mai greu. Din pacate sampoane naturiste 100% nu prea sunt, asa ca trebuie sa cautam unul care ne face cel mai putin rau la par si sa il regeneram cu masti naturale si sa il hidratam.
Intotdeauna naturalul este cel mai bun happy