| fata a întrebat:

trec direct la subiect.Ma ustura dupa contactul sexual pana se usuca locul. Ce as putea face sa nu ma mai usture? Am fost anul trecut la Elias mi-a spus ca am o infectie mi-a dat ovule( am luat prima oara 5 ovule deoarece mi-a venit si dupa ce mi-a trecut am continuat cu ovulele inca 4) si canesten pastile si prietenului meu canesten unguent + pastile, nu aveama stfel de usturimi cu acest prieten.Intre timp ne-am despartit si acum sunt cu altcinevasi acum cu acest prieten ma ustura dar nu tot timpul as vrea sa stiu daca as putea sa iau tot pastile canesten si prietenul mea sa ia canesten pastile si unguent.Astept raspuns.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alexxaz a răspuns:

Trebuie sa repeti testul papanicolau si vezi ce iti recomanda doctorul. Se poate sa te usture fara sa ai vreo infectie, in cazul asta cumpara niste lubrifiant de la farmacie (fara miros si culoare pentru a evita eventualele reactii neplacute, usturimi) si ai sa vezi ca va fi mai bine. Nu sunt scumpe dar sunt eficiente. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu trebuie să mai repeţi acelaşi tratament, mai degrabă şi în mod normal trebuie să mergi la un nou control ginecologic pentru o recoltare de secreţie pe lamă sterilă, testul Babeş Papanicolau şi după punerea diagnosticului diferenţial se instituie şi tratamentul de specialitate în funcţie de afecţiune.
Atenţie, pe perioada tratamentului nu se întreţin relaţii sexuale, fie ele şi cu prezervativ. Tratarea ambilor parteneri pentru prevenirea recidivei.
Sănătate.
Pa, pa.