| phonoma07 a întrebat:

Bună! Am nevoie de ajutor, voi merge și la medic dar până atunci vreau o părere.
În luna august am avut candidoza (am luat două pastile de Fluconazol, Canesten unguent, Clotrimazol unguent prima dată și timp de 6 zile am luat ovule, uractiv 5 zile).
Luna trecută începusem să am iar o mâncărime jos, am luat la fel Canesten unguent, Canesten ovul de data asta o singură dată.
Acum 4 zile am resimțit o mâncărime ușoară jos care s-a agravat. S-a transformat în durere, usturime și un mare chin atunci când urinez. Am o umflatură sus, cam pe unde urinez, dar în jurul vaginului am niște umflaturi sau ceva asemănător care mă mănâncă când ating și am o scurgere galben-verzuie.
Țin să precizez că în august candidoza s-a manifestat urât, cu febră, usturime la urinare, durere, scurgeri.
Am luat Canesten ovul ieri, folosesc Canesten unguent și voi lua și uractiv. Știe cineva ce am sau ce as putea face pana ajung la medic?
Poate fi candidoza sau infectie urinara? Sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura162 a răspuns:

Scurgerea galben-verzuie este specifica trichomoniazei, nu candidozei. Clotrimazolul (Canesten) nu are efect pe T. vaginalis, iar Uractiv este dezinfectant urinar, n-are treaba cu infectiile vaginale. Metronidazolul (Flagyl) se pliaza cel mai bine pe trichomoniaza. Mergi la doctor sa vada exact cu ce e infectia si tine cont ca, in cazul bolilor cu transmitere sexuala, ambii parteneri trebuie sa ia tratament.

1 răspuns:
| phonoma07 explică:

Pentru toți care sunt nelamuriti după intrebarea mea, care au aceeași problema ca si mine. Mergeți de urgență la doctor, nici măcar nu mai așteptați cum am făcut eu. Am fost detectata pozitiv HPV. Inainte sa primesc rezultatul, doctorul mi-a zis să fac spălaturi vaginala cu TANTUM Rosa, ovule Polygynax timp de 7 zile si sa iau o pastila de Fluconazol si eu si partenerul. După primirea rezultatului, am aflat ca sunt pozitiva pe 4 tulpini de HPV dintre care una cu risc mai ridicat și acum urmez tratament cu ovule Cervugid si mi-a dat o crema. Tratamentul va dura destul de mult după spusele doctorului, urmând sa ma internez la 10 zile după prima menstruație, să fac colposcopie și să imi cauterizeze acele papiloame. Așadar, va rog, dacă va aflați in aceeasi situație, mergeți URGENT la doctor, fără teama. Ce ar urma ar putea fi mult mai rău decât teama de doctor sau de părinți.