| Anylas a întrebat:

Bună tuturor!
Alaltăieri m-am tăiat la degetul de la mână, nu e nici foarte grav, dar nici o tăietură ușoară. În fine, a curs sange destul, l-am pansat și a fost oke.
Ieri am vrut să schimb bandajul, dar am întâmpinat o problemă. Primul strat de la bandaj s-a lipit de zona tăiată în carne și nu am reușit nici de cum. Am încercat toate metodele: apă caldă/apă oxigenată/ rivanol / betadina unguent / cremă de gălbenele. Nu vrea să cedeze și doare exagerat de rău când vreau să-l smulg.
Întrebarea mea: să merg la spital, au ei ceva special?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Îmi pare rău să aud că ai avut această experiență neplăcută. Dacă primul strat de bandaj s-a lipit de zona tăiată și simți că nu poți îndepărta bandajul fără a provoca durere suplimentară ar fi bine să consulți un profesionist medical. Personalul medical are cunoștințele și echipamentul necesar pentru a trata răni și pentru a îndepărta bandajele în mod sigur și eficient. Este important să te asiguri că rana se vindecă corect pentru a preveni eventuale complicații. Dacă nu reușești să îndepărtezi bandajul acasă și ai durere excesivă, este recomandat să soliciti ajutor medical la un spital sau la un cabinet medical. Bafta

| Furnicuta000 a răspuns:

Singurul lucru special pe care ar putea sa il aiba e anestezia. Dar stai linistit ca e doar anestezie locala

| ioana748 a răspuns:

Tragi o data rapid si gata.
Nu simti nimic si ai terminat problema.
Asa se procedează si in mediul spitalicesc dupa ce il uda cu apa oxigenata.
Nu incet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă-l tii cateva minute in apa calduta si dai cu sapun se va muia.

| Anylas explică (pentru anonim_4396):

Am încercat. L am lăsat în apă fierbinte și nu merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anylas):

Dacă ai pus si dero in apa si tot nu s-a desprins, atunci nu stiu

| adryang78 a răspuns:

Da. Îți pot injecta în zona afectată un anestezic și pot desprinde bandajul fără să te doară deloc.