| Victor94 a întrebat:

Buna tuturor, am fost astazi si mi-am facut o radiografie la coloana in zona lombara avand de ceva timp dureri in aceasta zona, rezultatul find acesta: Neregularitatea platourilor vertebrale cu mici hernii intraspongioase la nivelul platourilor vertebrale in etajul toracal mijlociu si inferior si la nivel lombar. Osteocondensarea platourilor vertebrale adiacente discului T9-T1o si ingustarea spatiului intervertebral la acest nivel. Pensarea posterioara a spatiului intervertebral L5-S1
Este grav se mai pot reface aceste oase si mai pot continua sa fac sala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De refacut nu se se mai refac, sunt modificari de degradare (fie de varsta, fie de utilizare excesiva defectuoasa).
Trebuie sa te vada un neurochirurg, e posibil sa iti recomande un RMN fiindca exista indicii ca ai o hernie de disc (radiografia ofera extrem de putine informatii si nu poate pune un diagnostic cert). Nu stiu cati ani, dar daca ai sub 55-60 de ani, ai o coloana foarte degradata pentru varsta ta.
Nu e cazul sa faci sala, doar ceva gimnastica medicala recomandata de kinetoterapeut (dar numai dupa consult neurochirurgical)

| Victor94 explică (pentru Brigaela):

22 de ani

| Brigaela a răspuns (pentru Victor94):

Wow, inseamna ca ai muncit din greu in copilarie sau ai facut vreun abuz ceva. Probabil ai avut si un teren genetic predispozant, dar coloana ta arata ca cea a unui om batran care a suprasolicitat-o toata viata. Mergi la neurochirurg si fa gimnastica emdicala daca ti se recomanda. De asemenea, poate fi bun inotul. Incearca sa ai o greutate normala si sa ridici in maini cat mai putin (niciodata nu depasi 2 kilograme si pe distante/durate cat mai scurte)