| Kosminutza12 a întrebat:

Am o intrebare : cancerul se poate trasmite? Adica este contagios?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Nu! Dar poate fi ereditara(adica prin gene dela parinti/bunici... ceea ce nu e 100% sigur ca daca bunica a avut trebuie sa ai si tu.Acea gena se poate sa se fi pierdut s-au sa se manifeste la a3-4-5...generatie.Pana atunci aceasta boala sper sa fie eradicata daca nu s-a facut deja si se tine "sub lacat"din motive comerciale si nu numai.

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cancerul nu este contagios.Anumite boli canceroase pot fi Ereditare! Multa sanatate!

| miaumarian a răspuns:

Nu este o boala contagioasa

| tioan a răspuns:

Din cate stiu eu nu

| Andreea99009 a răspuns:

NU
Cancerul rezulta din "mutatii" ale anumitor gene generate de una sau mai multe cauze, si nu se poate transmite in nici un caz de la o persoana la alta.

| SUD1948 a răspuns:

Nu, nu este contagios

| Giurgiuvesti a răspuns:

Nu poate fi contagios! Cancerul ti-l poti face u singur/singura.