| Emena a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o problema.Am facut amigdalite. Ce sa fac sa imi treaca?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Inainte de a lua antibiotice e necesar un exudat faringian.Trebuie insa neaparat antibiotic pe care medicul de familie ti-l prescrie.
Pentru atenuarea durerii si a disconfortului poti sa iei tantum verde sau decasept.Si ceva sfaturi din batrani care insa la fetita mea au dat rezultate bune:un cartof ras peste care se pune putin spirt, invelit intr-o batista si legat la gat cu o esarfa in zona amigdalelor.De asemenea gargara cu apa sarata are efect bun.Insa neaparat eu iti recomand un exudat faringian pentru ca daca ai streptococ in gat s-ar putea sa ai neplaceri mari mai tarziu.Sanatate multa!

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Boala se numeste amigdalita. Mergi la medicul de familie pentru tratament.

| john_1578 a răspuns:

Trebuie sa iei un antibiotic pentru asta. Dar pentru aceasta du-te la medic sa-ti dea o reteta.

| SmileIsForFree a răspuns:

Hey.Am avut si eu acum vreo 2 luni.
Pai daca nu vrei sa mergi la medic, cumpara de la farmacie claritromicina... Sunt cam mari dar iti trece!:d

| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a răspuns:

De acord, fa exudatul faringian (iti baga un betisor in gat pentru a recolta saliva/mucus pe care il duc la analize) si opreste amigdaitele cu un tratament din timp pentru ca daca ajungi sa faci mai mult de 3 amigdalite pe an vor trebui scoase.
daca vrei detalii despre ce se poate intampla da-mi mesaj privat

| SelluMarrie a răspuns:

Poti sa te operezi ca sa scapi de tot si sa numai ai probleme sau poti face tratamenthappy