| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
As vrea sa va cer parerea daca se merita sa faci o postliceala de asistent medical generalist de exemplu?
Intreb deoarece as vrea sa fac o postliceala de asistent medical.
Ce parere aveti?
Multumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Badgirl117 a răspuns:

Atat timp cat iti doresti cu adevarat si crezi in tine ca vei deveni asistenta medicala si desigur daca iti propui sa inveti din greu pentru ati inplini visul nu vad cine te va opri sa devi cea ce visezi din todeauna! Eu spun sa iti iei inima in dinti si sa iti urmez calea bazata pe propiile decizi! Si iti promit ca nimic nu te face mai fericita cand vezi ca visele devin realitate!
Sper ca te-am ajutat si te-am motivat! Noroc!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Alta este grila de salarizare pentru asistentii cu 3 ani de scoala postliceala si alta, pentru asistentii cu 4 ani la Universitate.
In conditiile in care:
*ambele forme de invatamat au un examen de admitere(tip grila, biologie cl a XI-a)
* scolile postliceale au mai putine locuri "la buget "decat cele "cu taxa"
* universitatile au mai multe locuri "la buget" decat cele "cu taxa"--- De ex: in 2012 UMF Cluj avea in oferta 40 locuri "la buget "si numai 13 la "cu taxa":
http://www.stiridecluj.ro/pdf/dwpvp_AML-AdmisiBuget.pdf
http://www.stiridecluj.ro/pdf/0wtlp_AML-AdmisiTaxa.pdf

ma intreb de ce consideri ca "se merita" pentru tine sa faci aceiasi munca precum un absolvent cu studii de 4 ani dar pentru un salariu mai mic?! Mai mult, o scoala postliceala iti limiteaza ascensiunea in cariera---presupun ca sunt conditii pentru candidatura la un post de asistent sef( cu salariu mai mare, evident!)
Asadar, mai gandeste-te!

| BiuL a răspuns:

Daca iti place si vrei sa fii asistent medical evident ca se merita, dar sa o faci doar sa o ai facut sau doar pentru diploma, nu se merita. deci doar daca vrei sa lucrezi in domeniu.

| 4b a răspuns:

Se merita atata timp cat nu vine unu' de la medicina(AMG) si-ti i-a postul.

| iubesc a răspuns:

Buna. Si normal ca e bine atat timp cat iti place poti face ce doresti. Se merita sa faci pentru ca e importanta meseria si cautata. Insa cel mai bine ar fi sa faci facultatea de asistent medical generalist.

| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Buna, se merita sa faci.dar depinde ce aspiratii ai ..adica daca vrei sa avansezi mai sus de asistent sef nu ai cum sa ajungi.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

De ce postliceala si nu facultatea de AMG?

| andreeanimicmaimult a răspuns:

Depinde daca prin asta iti depasesti conditia sau nu laughing