| popana00 a întrebat:

unde pot face un avort fara acordul parintilor in Cluj?
am 17 ani.
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NICĂIERI în România ( nu doar în Cluj-Napoca ) NU se poate face avort ( la minore, 17 anişori ) FĂRĂ acordul scris al părintelui/tutorelui legal!

Din moment ce eşti minoră, NU se poate face avort DECÂT cu acordul scris ( semnătura ) părintelui/tutorelui legal!
TREBUIE ca unul dintre părinţi să te însoţească ( trebuie să aveţi şi actele de identitate ) şi să SEMNEZE acordul privind procedura de avort!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Consider ca da. Sunt convins ca macar un medic ginecolog din Cluj va fi dispus sa-ti faca avort in conditiile in care acesta se poate face in siguranta deplina, adica sarcina nu este prea avansata.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Depinde cat de avansata e sarcina. Orice zi in plus peste 14 saptamani si nu iti mai face nimeni avort. Totusi, nu era mai simplu si fara sa atatea riscuri sa foloseasca tipul un prezervativ? Riscurile le gasesti singurica pe net si plus de asta o sa omori un om, chiar daca inca nu il vezi. Sa iti fie de bine.

| Lawliet14 a răspuns:

Avort = crima, nu ma intereseaza de varsta ta. Si daca aveai 14-15 ar fi trebuit sa iti asumi greseala si sa pastrezi copilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te bine. De la un avort poti sa si mori sau sa devi infertila. Gandeste-te la viata pe care o curmi facand acest avort. Paote din pantecele tale se va naste o persoana minunata. Nu te lua dupa prejudecatile celorlalti care spun ca est prea mica pentru a avea un copil, deoarece o viata este sacra. Ce iti pot face rau parintii tai? Mai mult decat cearta nimic si faptul e consumat. Te rog sa te gandesti la sufletelul ala mic care se afla in tine si sper sa te ocroteasca Dumnezeu.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Esti in Romania, unde tot ce tine de spitalele de stat este, de obicei, sub limita decentei. Se poate sa gasesti un medic ginecolog dispus sa te "ajute", dar vei avea nevoie de tot suportul moral al familiei si prietenilor, sa nu mai vorbim de faptul ca e posibil sa ai nevoie si de ingrijire. Depinde cat de avansata e sarcina! Totusi, eu te sfatuiesc sa vorbesti cu ei tai. Pana la urma esti copilul lor, nicio greseala a ta nu va schimba acest aspect. De multe ori parintii nostri spun lucruri gen "daca imi vii cu burta la gura, te dau afara din casa", tocmai din teama, si nestiind cum altfel sa te faca sa fii precauta. E binecunoscut faptul ca frica ne tine departe de multe lucruri, iar unii parinti mizeaza pe asta. Intr-adevar, urmeaza o perioada grea, dar oricum ar fi, vei avea nevoie de afectiune si sprijin neconditionat, pe care, de cele mai multe ori, le gasim doar in familie.