| FoundYouLover a întrebat:

V-ati confruntat vreodată cu o răceală care nu trece, indiferent de tratament? Eu sufăr de două luni aproape din cauza ei.Intai am încercat s-o tratez clasic, cu paracetamol, modafen, theraflu, nurofen răceală și gripă, aspirin plus c, vitamine. Apoi cu antibiotic.Si bineînțeles cu ceaiuri cu multă lămâie și bai fierbinți la picioare.Dar tot nu trece.Cand am impresia ca ma simt un pic mai bine, mă întoarce.Nici nu mai stiu cum e să n-am gâtul roșu și inflamat sau cum mai e respiratul normal.Ce-mi recomandați să fac ca să-mi treacă mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O raceala care nu trece este datorata sistemului tau imunitar foarte afectat.
Ti-as recomanda mega doze de vitamina C care te vor pune pe picioare, adica 10-12 grame pe zi!
Atentie, in farmacii se gaseste vitamina C de 150mg(0. 150gr), 500mg(0. 50gr) si extrem de rar de 1000mg (1gr).
Ideal este sa cumperi concentratia cea mai mare si sa iei cate 3 grame odata. Vitaminele nu au efecte secundare si o supradozare nu te afecteaza, pentru ca ele se slimina prin urina sau scaun.
Deci, luate de 3 ori pe zi cate 3-4grame odata, cu apa si mancat sanatos, mese bogate in vitamine si nutrienti. Tratamentul cu vitamina C se poate face si intravenos, pe o perioada de 1-6 luni, depinzand de gravitatea bolii, sau de cat este de afectata de imunitatea scazuta.
Personal, pot spune ca sunt cel putin 4-5 ani de cand nu am mai racit, nici macar o simpla gripa nu am avut si asta, datorita vitaminei C pe care o iau in cure de cate 1 luna, de 2 ori pe an.

http://sanatate.bzi.ro/......nism-26144

| Lioana a răspuns:

Incearca cu vin fiert cu scortisoara. Ar fi bine sa mergi la doctor daca nu trece nicicum. Din cate stiu eu antibioticele nu sunt bune la raceala.

| anonimus777 a răspuns:

Ascultama dacă te tine de 2 luni as recomanda sa mergi la un medic ca dintr-o răceală banala poți sa dai intr-o boala grava și nu vreau sa sa te speri du-te cât mai repede la medic nu este de gluma pare banal dar nu este. Funda?