| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos toti cei care vedeti intrebarea asta acum, ajutati-ma cu orice sfat, Deci ieri seara ma durea foarte tare un incisiv cetral si am luat un ibuprofen 400 dupa care am dat cu niste spray pentru anesteziere, mai exact Lidocain se numea, dupa care m-am culcat. In dimineata asta am observat ca buza de sus mi se umflase foarte tare, se facuse dubla fata de cealalta de jos, acum nu stiu ce sa fac, sunt foarte panicatsi imi e frica sa nu imi ramana buza asa, arat foarte diferit fata de aseara si asta ma sperie, la medicul de familie este inchis azi si nu ma pot duce asa ca de asta am nevoie de ajutorul vostru crying( nu stiu de ce s-a umflat asa si din cate stiu eu daac am puroi se pune la gingie nu la buza. Va rog, orice sfat conteaza pentru mine acum nu mai stiu ce sa fac... Ajutor, si va multumesc tuturor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai facut o alergie. Pune comprese reci, se va dezumfla

| oHarryo a răspuns:

Pot fii mai multe cauze, poate fi o infectie, si da, sa aiba acest efect la bunza si nu numai, daca e una profunda, sau o reactie alergica locala (probabil la lidocaina, chiar sunt destul de multe persoane alergice la asa ceva), dar un medic dentist iti poate zice mai bine decat cel de familie, dintr-un motiv te-a durut incisivul, poate fi aceeasi cauza si pentru reactia asta, dar nu, nu vei ramane asa, poti sa te calmezi. Sanatate!