| unprietenaproape a întrebat:

va rog sa ma ajutati voi pentru ca eu nu reusesc sa gasesc nimic in romana pe google. despre niste pastile numite lanzapina. as mai vrea sa stiu si ce reactii adeverse au. multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 7Seven7 a răspuns:

Reacţii adverse foarte frecvente: afectează 1 utilizator din 10
 Creştere în greutate.
 Somnolenţă
 Creştere a valorilor prolactinei în sânge.
Reacţii adverse frecvente: afectează 1 până la 10 utilizatori din 100
 Modificare a numărului unor celule din sânge şi ale grăsimilor din circulaţie.
 Creştere a valorilor zahărului din sânge şi urină.
 Senzaţie mai accentuată de foame.
 Ameţeli
 Nelinişte.
 Tremor.
 Rigiditate sau spasme musculare (incluzând mişcări ale ochilor).
 Dificultăţi de vorbire.
 Mişcări neobişnuite (în special la nivelul feţei sau limbii).
 Constipaţie.
 Uscare a gurii.
 Erupţie trecătoare pe piele
 Pierdere a forţei.
 Oboseală extremă.
 Retenţie de apă determinând umflarea mâinilor, picioarelor sau gleznelor
 La începutul tratamentului, unele persoane pot simţi ameţeli sau senzaţie de leşin (cu rărirea bătăilor
inimii), în special la ridicarea în picioare din poziţie culcat sau şezând. Aceste manifestări dispar, de
regulă, de la sine, dar dacă nu dispar, spuneţi medicului dumneavoastră.
 Disfuncţii sexuale, cum ar fi scăderea libidoului la bărbaţi şi la femei sau disfuncţia erectilă la
bărbaţi.
Reacţii adverse mai puţin frecvente: afectează 1 până la 10 utilizatori din 1000
 Bătăi rare ale inimii
 Creştere a sensibilităţii la expunere la soare
 Cădere a părului
 Incontinenţă urinară.
 Absenţa menstruaţiei sau scădere a numărului perioadelor menstruale
 Modificări la nivelul sânilor la bărbaţi şi femei, cum este secreţia anormală de lapte sau
mărirea anormală a volumului sânilor.
Alte reacţii adverse posibile: frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile.
 Reacţie alergică (de exemplu, umflare la nivelul gurii şi gâtului, mâncărime, erupţie trecătoare pe
piele).
 Declanşare sau agravare a diabetului zaharat, asociată ocazional cu cetoacidoză (corpi cetonici în
sânge şi urină) sau comă.
 Scădere a temperaturii normale a corpului.
 Convulsii, de regulă asociate cu un istoric de convulsii (epilepsie).
 Asociere de febră, respiraţie mai rapidă, transpiraţii, rigiditate musculară şi toropeală sau
somnolenţa(sper ca te-am ajutat)

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista asa ceva. In schimb exizta Olanzapină Actavis. Uite aici: http://www.csid.ro/......-11427376/
Poate ca ai citit gresit!

| Sorian_Catalin_1977 a răspuns:

Aici gasesti informatii in spaniola. Traduci cu google traducator.

https://es.wikipedia.org/wiki/Olanzapina