| anonim_4396 a întrebat:

Vad ca,, sursele" de documentare au pareri contradictorii in ce priveste subiectul asta, asa ca sunt curioasa si de parerile voastre: cand e mai bine sa fac antrenamentul, inainte sau dupa micul dejun? Astept si explicatii. Multumesc mult! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu cum este mai bine dar in armata era o regula simpla: nu alerga 30 minute dupa o masa consistenta. Dupa gustare se putea.

| Violleta2022 a răspuns:

Inainte de micul dejun, deoarece poti vomita la antrenament, daca abia ai mancat!
Iar masa se ia dupa 30-60 minute DUPA terminarea anternamentului, nu imediat.

| mastadont a răspuns:

Pe când mă antrenam la înnot preferam să fac antrenamentele după micul dejun. Am avut colegi însă care nu mâncau nimic înainte pentru că, de la antrenamentele intense, li se făcea rău. Cred că depinde în mare parte de cum te simți dacă faci antrenamentul înainte sau după. Înainte de micul dejun s-ar putea să ai mai puțină energie și să nu ai un antrenament prea bun dpdv calitativ, după s-ar putea să poți să dai randament mai bun însă să te simți rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu face antrenamentul niciodata la putin timp dupa masa. Poti lua micul dejun, astepti ceva timp apoi iti poti face antrenamentul. Am facut odata sport la putin timp dupa masa si mi s-a facut rau.