| deutza a întrebat:

Vi se pare ca sunt grasa?straight faceMulti imi zic ca sunt grasa si chestii de astea si incep sa cred si eu astastraight face. Cum as putea s-o conving pe mama sa ma lase sa ma duc la sala, tinand cont de faptul ca e criza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de sala, dar ai putea totusi sa incerci sa faci mai multa miscare, stii vorba "mersul pe jos face piciorul frumos", sa mergi mai mult pe jos, sa faci jogging, inot, etc. Si ai grija cu dieta, vezi aici niste sfaturi legate de dieta: http://www.mypyramid.gov/
A, da, si cei care (sau cele?) iti zic ca esti grasa sunt de fapt gelosi pe tine, pentru ca arati asa de bine. :">

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu esti.Chiar ai forme frumoase.

| Xonia a răspuns:

Bai, nu esti grasa.Esti perfectastraight facesi esti si frumoasahappy

| ralucaralu a răspuns:

De grasa nu esti grasa, dar mai poti da jos cateva kg si vei fi perfecta. Ii spui ca e foarte bine sa mergi la sala, ca e sanatos, ca prietenele tale merg. Incearca sa o convingi spunandu-i ca o vei ajuta mai mult la treaba, ca vei lua note mai bune la scoala... Daca nu te lasa nici asa, poti sa alergi, sa faci exercitii acasa, sa iesi cu o prietena la volei, baschet.
Succes!

| ralucaralu a răspuns:

Nu esti grasa, dar daca ai da jos cateva kg ar fi perfect. Spune-i mamei tale ca e sanatos sa mergi la sala, ca iti doresti in tot sufletul, ca prietenele tale merg sau ca e in loc de cadou de ziua ta/de Craciun.Dovedeste-i ca meriti, explica-i ca o vei ajuta mai mult la treaba, ca vei lua note mai bune. Daca nu reusesti, poti sa alergi, sa faci exercitii acasa, sa iei niste prietene sa jucati volei, baschet, tenis.
O sugestie: poti sa chemi una/doua prietene la tine, urmaresti la tv (cred ca dimineata in special) cand e vreo emisiune cu exercitii pentru slabit, le chemi la tine, deschideti tv-ul si eventual muzica. Puteti/poti sa tineti/ti niste diete facute chiar de tine/voi. Bea multa apa, mananca multe fructe, renunta la paine si la carnea in exces. Oricum nu esti grasa, dar pentru kg acelea poti sa tii o dieta usoara. Succes!

| Minks a răspuns:

Nu esti grasa, stai linistita. Exercitii fizice poti face si acasa, nu e nevoie neaparata de accesul la sala. Dar daca tu chiar vrei sa te duci la sala, incearca sa ii spui ca sportul e sanatos.

| camelya_1945 a răspuns:

Nu esti grasa. Oricum daca vrei sa-ti modelezi fizicul si ai tai nu te lasa la sala, strange bani si ia-ti un twister stepper (la real e cam 80 ron ) si daca lucrezi corect cu el min 10 min pe zi o sa-ti modelezi picioarele, abdomenul si bratele ff fain. happy

| ATHOS a răspuns:

Nu trebuie sa o cinvingi pe mama sa te lase la sala! Trebuie sa intri intr-un regim alimentar adecvat xare sa te duca la pierderea kilogramelor pa care le ai in plus. Poti slabi cu usurinta 4 kg. pe luna fara sa rabzi foame. Consuma alimente slab calorice( de exemplu morcov cu nemiluita)
Vei primi o lista cu alimente si calorii de unde vei putea sa-ti intocmesti singura meniurile.
Bafta!

| CM7YRE a răspuns:

Tu grasa? laughing Nicidecum, cred ca glumesti tongue

| Sofffie a răspuns:

Nu esti grasa, dar nici slabanoaga, esti nu mai bine.

| Mia a răspuns:

Nu esti grasa, doar cateva kg in plus pe care le poti da jos facand exercitii acasa sau ducandu-te la stadion sa alergi ca sa nu mai dai banii la sala.Sau poti tine diete simple gen dieta cu ciorba de ceapa care da rezultate. Funda?

| Necunoscută a răspuns:

Depindehappy. Ce înălţime ai? Câţi ani ai? În poză pari plinuţă, nu grasă, dar nici slabăhappy

| KatherineSparks a răspuns:

Feminitatea, adevarata feminitate, se afla din raportul talie/sold. DACA rezultatul raportului iese 0, 70 [si adica talia MAI MICA decat soldurile]. Reluand, modelul perfect este 90-60-90 [sani. talie. sold] dar, rezultatul reiesind sub 0, 70.
Ca fata, nu ma exprim. Nu vreau sa te induc in eroare, deci, persoanele apropiate tie stiu cum esti...
Dar, tarifele la sala sunt convenabile. Eu merg la sala si trebuie sa recunosc ca ma simt incredibil! Nu am o problema cu greutatea, doar vreau sa ma simt freshhappy Deci, iti propun sa te inscrii la sala, la aerobic. Nu este cum vezi la televizor. Adica, te termina lent si sigur!laughing
Succes.

| Madalina_9555 a răspuns:

Daca tu te simti bine asa cum esti, nu ai de ce sa te iei dupa cei din jur!
Ai grija de tine, cu o alimentatie foarte sanatoasa!
>big grin

| alexa_6484 a răspuns:

Pai vorbeste cu ea spune-i ca ai vrea sa practici un sport si u
eu de exemplu fac dans sportiv si 1 ora fac numai gimnastica aerobic si alte chestii de slabit si restul orei pasi de dans big grin
spune-i ca vrei si tu sa practici un sport si te v-a intelege big grin
bafta

| andreeasim1 a răspuns:

Nu esti grasa deloc! li se pare lor. dar nu e nevoie sa te duci la sala neaparat. poti sa si alergi seara in parc sau sa faci abdomene acasa.

| virtuallove a răspuns:

Nu esti grasa. Daca totusi ai putina burtica fa abdomene sau cauta pe net ex pentru un abdomen plat, sau pentru picioare, maini etc. Renunta la sucurile acidulate, chipsuri, mancare grasa, prajita si mananca dulciuri dar nu exagera. Nu te infometa, pentru ca nu are rost. Daca tu te simti bine asa... Dar cel mai important este sa faci sport.

| deutza explică:

Nu am cum sa ii promit mamei ca o sa iau note mai bune ca oricum e deja obisnuita sa fiu premianta, iar cu treburile din casa nici atat.Ma tine prea rasfatata. Zice ca o sa am timp cand o sa ma casatoresc.