| IzabelaTrif a întrebat:

Voi ce vitamine ati luat in timpul sarcinii? Daca am anemie ce imi recomandati sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Nu lua nimic fara recomandarea medicului de familie sau obstretician! Trebuie sa faci si niste analize(se fac gratuit cu trimitere de la medicul de familie).
Fier:ficat, peste, ou, carne curcan.
Acid folic(B9):frunze spanac,caise,banane,rosii,oua,legume verzi,branza fermentata.
Calciu:cascaval, spanac, varza, peste(sardine, chiar si la cutii in suc propriu) si se absoarbe mai bine impreuna cu vit D si magneziu.Se gaseste in:cereale integrale,nuci,ciocolata amaruie,banane.
Fosfor:peste,ou,lapte,orez.
Vit A:o carenta poate declansa varsaturi in primul trim de sarcina.
Vit E:mazre, lapte.
Zinc:peste, oua, produse lactate.
Miere si polen.
Dar numai dupa analize, se pot suplimenta vitaminele!

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Cel mai bine este sa-ti intrebi doctorul sa fi sigura ca medicamentul respectiv iti prieste.
Te pup, pa pa! :*