| LoveMusic14 a întrebat:

Vreau sa consult un endocrinolog deoarece vreau sa aflu mai multe detalii legate despre inaltime, crestere etc Acum ideea este ca vreau sa merg fara parinti la consult si sunt minora. Aveti idee ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu poti sa mergi neinsotita (dar asta e discutabil, daca ai 17 ani apoape 18, o sa poti merge si nainsotita).
Medicii nu prea sunt... enciclopedii publice. Nu poti sa mergi pentru informatii, daca vrei sa inveti/aflii despre hormoni, crestere, pui mana si citesti. Sau vorbesti cu medicul dupa programul de lucru (asta daca mai are chef sau te cunoaste) in timpul turei are lucruri si consultatii mai importante de facut, decat sa prededea endocrinologie, si oricum nu ai intelege. E mult mai complicat decat pare, si nu prea e posibil sa fie scurtat si discutat pe intelesul tuturor...

| Virgillius a răspuns:

Singura metoda legala prin care poti merge la un medic specialist pentru un consult atata timp cat esti minora este insotita de un parinte sau de o ruda apropiata. Daca te intereseaza doar informatii despre inaltime, crestere etc atunci poti citi singura diverse articole pe Internet, cu conditia ca fiecare informatie sa fie verificata de cel putin 3 surse, desi recomand sa iti iei inima in dinti si sa-ti rogi parintii sa te duca la un specialist daca simti ca ceva e in neregula cu tine. Deci, pe scurt:1. Nu te poti consulta fara un adult 2. Daca te intereseaza doar informatii, ai Internetul la dispozitie, altfel du-te la medic. Sanatate!