| lucian820 a întrebat:

Buna,
Vreau sa merg la un ENDOCRINOLOG, sunt inca in crestere dar vreau sa fiu mai inalt, ce imi va face acel endocrinolog? Cu ce se ocupa si cum ma poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu iti face nimic. Cresterea nu este influentata decat de genetică.

| Simpatic a răspuns:

"Inca sunt in crestere dar vreau sa fiu mai inalt", asta spune totul despre modul tau de gandire asupra acestei probleme.
Cum faci? lasi sa isi produca genetica magia si cresterea
Nu exista tratamente miraculoase care sa te inalte pe langa asta daca ar fi si cineva s-ar juca cu anumiti hormoni, organismul ar fi atat de dat peste cap incat s-ar produce un efect rau si ireversibil.

| RoCkKiD a răspuns:

Cel mai probabil nu o sa iti faca absolut nimic. In cel mai fericit caz o sa-ti dea sa iti faci niste analize, dar daca alea vin normale os a iti spuna sa mananci sanatos, sa dormi 8 ore si sa faci sport. happy

| Brizbriz a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai
dar endocrinolog-ul NU iti v-a da hormoni de crestere daca oasele craniului sunt sudate, pentru ca atunci, in loc sa cresti in, inaltime, o sa iti creasca limba, nasul si urechile (care nu se opresc din crescut niciodata, nici daca ai 90 de ani)

| Nirvanaaa a răspuns:

Se dau hormoni de creștere doar in cazuri patologice cauzate de boli genetice, nu doar pentru ca ai mai vrea tu sa fii mai înalt.