| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa stiu daca exista pastile pentru intirzierea menstruatiei si cum se numesc."fundita!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista posibilitatea de a lua intr-un anumit fel anumite anticonceptionale. Trebuie sa incepi administrarea lor cam cu 3 luni inainte de luna in care vrei sa amani menstruatia (macar cu doua luni), dupa un atent consult ginecologic. De asemenea, dupa amanare trebuie sa faci un nou consult ginecologic. Trebuie sa stii ca este o manevra riscanta pentru sanatate si s-ar putea sa dureze o perioada lunga si sa ai nevoie de tratament pana iti vei regla la loc menstruatiile. Poti chiar ramane cu sechele definitive, asa ca nu merita.

| andreeaaa1 a răspuns:

Exista medicamente care sa-ti intarzie si anume anticonceptionalele! Eu in urma unei operatii mi s-a recomandat o perioada de timp sa iau anticonceptionale, Desorelle se numesc ele. Si desi se iau ca niste anticonceptionale obisnuite 21 de zile la rand, apoi pauza, etc... se precizeaza la ele ca daca in perioada de pauza nu vrei sa-ti vina ciclul mentrual sa nu faci pauza dupa cele 21 de zile si sa le iei in continuare incepand cu o noua tableta, iar pauza o faci dupa momentul in care... cum s-ar zice ti-ai terminat treaba. Sunt anticonceptionale recomandate de un mare specialist, dr. ginecolog, dar trebuie sa precizez, mi-au dost recomandate in urma unui minutios examen medical.

| bxr20 a răspuns:

Cel mai sigur e sa te duci la ginecolog sa ti le prescrie... daca iei dupa ureche opate avea reactii adverse si nu e cred ca o sa fie bine pentru sanatatea ta...

| ☺ Smile ☻ a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu iei nici o pastila happy!

Răspuns utilizator avertizat
| nuaisomn a răspuns:

Nu exista pastile, dar din cate stiu eu se gaseste la farmacii fiole cu vitamina K.Am auzit ca este folosita des pentru intarzierea menstruatiei.Nu stiu cum se administreaza, sau in ce cantitate, dar asta o sa-ti spuna farmacista! Baftakiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi in policlinica la cabinetul de planning.