| ioanaq14 a întrebat:

Bună.Vreau sa știu dacă mai pățește cineva ca mine.Am citit pe net ca s-ar numi ganduri convulsive.Se instalează un gând în cap tine o perioada, după uit, urmează alt gând asmd... Timp de 3 ani ma gândeam ca am probleme cu inima, acum alt gând instalat în cap, sunt conștientă ca o sa treacă dar ma frustrează...(gânduri care nu se materializează niciodată)este ceva foarte ciudata. Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai tu se cheama simplu: IPOHONDRIE!

| doctorandus a răspuns:

Ganduri compulsive. Ipohondrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește cu psihologul în privința aceasta si discuta despre problemele și gandurile personale împreună cu acesta.

| slayer09 a răspuns:

Cred ca in ziua de azi multi sunt cu problema asta, si asta vine din frica, o anxietate cronica, anxietatea vine din stilul de viata si neincredere. Daca esti o persoana care sta foarte mult la PC, sau sta f mult jos si nu face sport, nu mananca sanatos cu atat mai grav. Schimba stilul de viata, incearca sa faci mult sport, iesi la aer liber, fii prezenta, si nu mai incerca sa gandesti atat de mult, obisnuieste-ti creierul sa fie linistit, cauta pacea. Sa stii ca postul si rugaciunea sunt extraordinar de bune pentru linistirea mintii.