| Panda178 a întrebat:

Este prima dată când folosesc această aplicație, dar mă confrunt cu o situatie destul de confuză și aș dori și alte păreri, în afara de cele citite și auzite din cărți. Anul trecut părinții mei, fiind grijulii și fiind conștientă că îmi vor binele, m-au despărțit de prietenul meu (îl voi numi X) deoarece se auzeau multe vorbe urâte la adresa lui precum ca bea și se drogheaza și pentru că are foarte multe tatuaje. Știu, probabil o sa spuneți că sunt de moda veche, dar atâta timp cât eu nu i-am judecat și le-am respectat decizia, nu are nimeni dreptul să o facă. Relația noastră a durat 4 luni, după care stop. L-am iubit enorm de mult, era mereu atent cu mine și grijuliu și foarte mărinimos, însă părinții mei nu au fost de aceeași părere, s-au implicat, eu am suferit destul de mult, dar totuși pentru ei am incercat sa trec peste acest episod și să mă implic in familie. Anul acesta prin Ianuarie am "cunoscut" un alt băiat (îl voi numi Y, evident) părinții mei îl cunoșteau de fapt, eu doar din vedere, doar lucrasem împreună anul trecut, sa zicem. Y a fost cea mai ciudată și plăcută experiența a mea, și totul a inceput printr-o glumă totuși. In prima luna părea totul ok, a trecut ianuarie, trecuse și februarie, ultima lună în care ne întâlnisem, după care a urmat martie, logic, dar totuși luna care a produs tot felul de schimbări. Y părea tot mai rece și cum eu sunt o fire înțepată, i-am lăsat un mesaj lung in care i-am explicat ce mă deranjează și întrebarea de final "mai vrei sa continuăm?" El a negat, iar într-un final sa aflu că nu era sigur de ce simte. Și au urmat săptămâni de stat pe gânduri cu întrebarea "oare cu ce am greșit"? Așa am continuat cu Y din Martie până în August, 3 zile vorbeam, 2 săptămâni nu și eram despărțiți. Acum urmează partea interesantă. Ca sa scurtez treaba asta, am avut ședința cu familie legat de situația mea "amoroasă". Și pentru prima dată în viață, tatălui meu ii păruse rău că m-a despărțit de X. Ce am făcut eu? L-am sunat pe X, el fiind în străinătate. Entuziasmul nu a durat mult, pentru că in anul asta cat nu am vorbit cu X, eu m-am schimbat. X intre timp m-a mai căutat, dar nu i-am dat importanță. De ce spun că entuziasmul a fost scurt? Deoarece sentimentele mele pentru Y încă există. Sunt acolo, simt asta și știu că fac o greșeală. Am vorbit și cu Y, la o săptămână după ce m-am împăcat cu X. M-a căutat și i-am spus că am relație, dar nu și cu cine. Și am vorbit. Aproape 2 săptămâni incontinuu până Sâmbăta asta când mi s-a stricat telefonul și 2 zile nu am mai dat niciun semn de viață, în afara lui X și părinților mei care sunt in străinătate la momentul actual. Ieri, după ce mi-am refăcut telefonul, spre surprinderea mea primele mesaje au fost de la X și de la Y. Nu am mai intrat deloc și erau îngrijorați. Amândoi. Astăzi am stat de vorbă cu Y la telefon și mi-a spus cuvintele care doream sa mi le spună atunci când încă speram sa se întoarcă. Faptul că el mă vrea pe mine, că a fost un ipocrit. In martie a promis că atunci când va înțelege ce simte îmi va spune, iar azi mi-a spus că nu a uitat de promisiunea aia și că acum observa lucruri la mine pe care atunci nu le observa. A durat puțin relația cu Y, dar totuși. M-a atras cel mai mult și partea care mă sperie cel mai tare e că aștept cu mai multă nerăbdare mesaj de la el decât de la X. Știu că Y poate fi un ipocrit, stiu că așa continuând îl pot răni pe X, dar nici măcar o lună nu a trecut, îmi dezamăgesc și parintii, și pe el, mai ales că m-a ajutat enorm de mult. As fugi pe Marte, fără nimeni, doar eu și cu mine. Însă asta nu e o rezolvare și trebuie să iau toate aceste lucruri în serios. Așa că vă întreb pe voi, cei care poate sunteți din celălalt capăt al țării sau eu știu, poate prin zona laughing) ce ați face dacă îți fi in locul meu? Sa nu mai fiu cu niciunul? Să mă readun? Nu mai știu ce simt, dar inima mea, după 7 luni de atunci, încă trage la Y. Orice sfat este binevenit, indiferent că mă va durea și pe mine, pentru că știu că și eu sunt o idioată. Dar mă simt înconjurata de tot.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, dragostea asta, ce zapaceste pe toata lumea.
Dar totusi, cum sa il suni pe asa zisul X, dupa atata timp, si deja sa fiti "impreuna". Adica. el nu se intreba si el daca te-ai schimbat in tot acest timp? Nu ii s-a parut ciudat ca il suni? :/

Aici tine strict de tine, daca tu vrei sa fii cu Y, atunci stai cu el. Nu asculta sfaturile noastre. Adica X se vede ca inca tine la tine si nu a incetat sa tina daca deja te-a acceptat iar.

Dar nu te mai juca cu baietii, tu aparent vrei neaparat o relatie, ca altfel nu ai sta sa cauti dupa ei.

Alege sa stai langa persoana care te face sa te simti bine, asta este cel mai important, chiar daca nu este corect fata de altcineva. Dar aici nu ma refer la inselat, daca esti intr-o relatie cu cineva, ii spui la ce te gandesti, ca ai cunoscut pe altcineva. Este drept fata de acea persoana.

| Panda178 explică (pentru DoarBogdan):

Da, exact. Însă greșeala mea este că încă am încredere în oameni și în vorbele lor, deși am trăit destule care sa îmi lumineze mintea, eu inca trăiesc cu impresia că toți sunt de încredere. Acum știu unde greșesc, și îți mulțumesc și ție pentru sfat și timpul acordat. Sunteți oameni minunați, repet

| DoarBogdan a răspuns (pentru Panda178):

Nu gresesti. Ci doar. traiesti, inveti si mergi inainte big grin

Oricand!
Seara buna in continuare.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand alergi dupa doi iepuri nu vei prinde niciunul.

| Panda178 explică (pentru darrio2007):

Da, așa este. Însă eu nu alerg, sunt conștientă unde greșesc și cine este omul "bun" și omul "rău". Însă sentimentele nu le poți schimba pocnind din degete, sau așa am eu impresia acum, fiind adolescent, inimă o mai ia razna. Eu vreau sa rezolv aceasta problema și o voi face în așa fel încât să nu sufere nimeni.
Mulțumesc pentru mesaj și pentru timpul acordat?

| cristimihailov a răspuns:

Ai putea sa iei in considerare si faptul de a renunta la amandoi?

Pare a fi inceputul unui sfarsit cam trist. Adica sunt destul de multe sanse...

| Panda178 explică (pentru cristimihailov):

M-am gândit și la asta, așa aș putea să văd lucrurile altfel sau cum s-ar spune "sa mă redescopăr"

| Eireann a răspuns:

Momentan nu esti sincera cu nici unul dintre ei si ii tii dupa tine pana te hotarasti ce simti. Eu zic sa iti iei un timp de gandire in care sa te hotarasti pe care il vrei si sa iti asumi alegerea cu bune si cu rele, calitati si defecte. Iar cu cealalt sa intrerupi contactul, cat timp vorbesti cu el o sa si mereu in cap "cum ar fi" si asta te operate din a te concentra pe relatia reala. O perioada in care sa stai singura ar putea sa iti faca mult bine dar e greu asa ca alege unul singur.

| Panda178 explică (pentru Eireann):

Asta așa este... Am stat puțin singura in camera mea zilele astea fără vreun fel de deranj, și mi-am dat seama că eu chiar sunt un dezastru... Cum a spus cineva pe aici "când alergi după doi iepuri, nu prinzi niciunul". Faza e că eu nu alerg, nu înșel, incerc doar să îmi dau seama ce își dorește cu adevărat inima mea. O sa reușesc, dar trebuie multă răbdare și concentrare. Oricum îți mulțumesc mult pentru sfat, o sa aleg înțelept și cu inima și cu, cap big grin

| Mmn a răspuns:

Te-ai complicat singura. De ce te-ai grabit..trebuia sa astepti sa stii ce simte el, ce simti tu..si dupa sa alegi sa faci alt pas. Trebuia sa iti dai timp sa te linistesti. Rezolvare oricum o sa fie, pentru ca o sa faci ce simti..si stii ce simti. Niciodata sa nu regreti alegerile pe care le faci.dar inainte de a le face.da-ti timp de gandire la rece.

| Panda178 explică (pentru Mmn):

Am nevoie de multă meditație și o ceartă serioasă cu mine însămi, exact cum am făcut și până acum. Mă simt mai relaxata dacă stau in camera mea fara ca cineva să mă deranjeze, cu ochii pe tavan și cu muzica în căști, atunci îmi vin cele mai multe idei, după care incep sa gândesc ce e bine și ce e rău, ce a fost atunci și ce este acum. M-am gândit că poate și anul asta care a trecut peste noi m-a schimbat sau nu știu. Însă voi incerca sa remediez și sa iau fiecare sfat in calcul.
Îți mulțumesc mult pentru sfat și timpul acordat. Sper ca măcar acum, să mă luminez și să revin cu picioarele pe pământ

| Cosmina6622 a răspuns:

Legat de tipul Y as avea mai multe de zis pentru că m-am confruntat și eu cu 2 situații de genul acum ceva timp. In prima situație tipul părea super ok, după primele zile de relație mi-a zis ce bine se simțea în preajma mea și alte chestii de genul și după o săptămână probabil că s-a plictisit de mine pentru că trecea fix prin faza de care ai amintit și tu mai sus, cu mesaje scurte o data la 5-6 zile și apoi pauza. Diferența e că eu nu m-am implicat emoțional cine știe ce, am fost împreună să zic cam o luna și ceva și abia dacă mă obișnuisem sa îl sărut laughing) (eram mai timida de fel). Cu al doilea tip a fost altceva că am stat împreună 2 ani și efectiv mi-a terminat creierul pentru că nu înțelegeam niciodată dacă el chiar tine la mine sau își bate joc. După ce mi s-a luat să mă trateze efectiv de parcă urma să rămân langa el toată viața ca ultima proasta, a început să ma caute insistent, să mă implore sa îl iert și să ne împăcăm, să îmi promită o grămadă de chestii și să îmi spună ce om oribil a fost fata de mine..bla bla. Ținând cont că am trecut prin asta pot sa îți spun un singur lucru : E O MINCIUNA. oamenii nu se schimba atât de ușor și oricine poate sa spună orice într-un moment de disperare. Daca omul cu care ești nu te apreciază când te are, o să te aprecieze cu atât mai puțin când o să mai aibă și frustrarea că ți-ai permis să "îl lași". Eu am trecut o dată printr-o despărțire și am ținut atât de mult la tipul respectiv încât am acceptat să mă împac cu el după 1 luna și tot ce pot sa îți spun că e despărțirile schimba oamenii maxim și mai ales: daca lucrurile între 2 oameni nu au mers din prima, la a 2a încercare nu exista niciun motiv să fie mai bine, ba chiar e mai rău.
Poate că tipii despre care vorbești tu nu se potrivesc descrierilor pe care le-am făcut eu dar totuși, eu cred că nu ar trebui sa stai cu niciunul. Sau cel puțin, dacă îți dorești totuși sa dai o șansă unuia dintre ei, încearcă să ieși din "cercul lor" o perioada cat sa nu te mai influențeze ceea ce spun ei și să poți să gândești limpede. Încearcă să analizezi cat mai rațional situația și persoanele pe care le simpatizezi și abia după decide cu cine vrei sa ramai. Și un alt sfat, doar pentru că un tip îți promite ceva nu înseamnă că o să se și întâmple. Oamenii spun multe lucruri, dar prea putini pot sa se și țină de ele... Așa că nu lua orice zice unul dintre ei ca pe un adevăr pentru că poate la fel de bine sa fie o minciună spusa la nevoie. Încrederea vine din fapte, nu din promisiuni. Oricum, daca zici că X te-a ajutat super mult și s-a comportat ok cu tine chiar dacă părinții tăi nu îl prea plac...eu cred că el e omul mai potrivit. Daca e sa o iei logic, un tip care te ajuta super mult, care te accepta chiar și cu gândul că alte persoane importante din viața ta nu îl suportă și care se comporta frumos cu tine așa cum trebuie sa faca orice om normal într-o relație, eu cred că e cu mult superior unui tip care îți dă semnale mixte, care te ignora și te face sa te simți nașpa pentru că nu mai înțelegi ce vrea de la tine.
Oricum ar fi, bafta cu alegerea și gândește-te bine înainte să decizi. E urat sa rănești oameni pentru că nu ești sigură de ce vrei?

| Cosmina6622 a răspuns (pentru Cosmina6622):

Semnele alea de întrebare de la final trebuiau să fie un emoticon laughing sorry

| Panda178 explică (pentru Cosmina6622):

Asta așa este... Însă singurul pe care îl rănesc este X daca mai continui așa. Iar poveștile noastre cam se aseamănă și citind din ce ai scris incep sa realizez unele lucruri. Îți mulțumesc că ți-ai rupt din timpul tau și mi-ai aprins încă un beculet in capul meu cam sec laughing sunteți niște oameni minunați