| Rebeca97 a întrebat:

Buna vreau sa stiu si eu daca bei din reseala insecticid(pentru insecte) ce se intampla poti muri? plizz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cam da, depinde de cat de puternic este si de cantiate, organism etc

| Obiectiv a răspuns:

Da, poti si muri- depinde de ce contine. Ia cu tine sticla din care ai baut si du-te la urgenta sau chema salvarea.

| snake260889 a răspuns:

Mergi la urgenta.

| SimonaCristina a răspuns:

Du-te urgent la spital, ia cu tine si flaconul, este toxic si poate fi fatal.

| anoonym a răspuns:

Ai grija poate faringele s-a iritat.mananca niste miere. daca nu iti trece du-te urgent la SPITAL

| Wehrmacht a răspuns:

Depinde insecticid, de cantitatea inghitita si cantitatea letala la om.
Din cate stiu eu, cand te otravesti cu insecticide/pesticide nu ai o moarte prea "calma" si fara suferinta, mai ales daca cantitatea este mica. Poate duce la o durere mare dar fara sa fie insotita de moarte.
Du-te la spital, mai ales daca te inteapa sau doare ceva de la inghitirea insecticidului.Trebuia sa spui si ce insecticid ai luat si cam cat de mult/in ce cantitate de apa a fost dizolvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de greutatea ta si concentrarea chimica a cei ai baut. Pentru insecte este moarte urgenta pentru ca nu prea au greutate. Pe de alta parte de ce crezi ca zic astia pe cutia de medicamente a nu se da copiilor sub 15 kilograme sau ceva de genul asta, de ce? Zi-ne ce ai baut, ce concentrare si cit cintaresti si iti zic exact cind dai coltul sau stai putin, daca nu l-ai dat pina acuma nu il mai dai hahahahha

| SasaSasa2000 a răspuns:

A mai obesrvat cineva data postari acestei intrebari?
in fine. e in engleza:
https://www.ccohs.ca/oshanswers/chemicals/pesticides/health_effects.html