Fa gimnastica- si mai ales de incalzire, inainte de asemenea eforturi (drumetii, ridicari, etc.), dar si de relxare, dupa!
Daca durerile persista, ajuta mult un masaj kinetoterapeutic.
Este ok sa ma dau cu o crema și sa stau în pat sa ma odihnez 3 4 zile cât se poate?
Nu recomand statul la pat!
Miscare, gimnastica, masaj!
Nu prea pot sa merg foarte bine când întind piciorul ma tine acolo doar pentru piciorul drept e cazul ca stângul e perfect funcțional.
Durerile le poti atenua - pe moment - cu creme de tip Diclofenac sau Voltaren, dar efectul este doar pentru cateva ore.
Masajul ar ajuta cel mai mult, chiar definitiv.
Mergi la medic, nu ai voie efort cine te pune sa urci pe munte? Ai nevoie de odihna stai in pat numai face prostii. Mergi la reumatolog si spune i el te va consulta si te va trimite la radiografie.
Sa ma dau cu o crema ceva sau?
Și sa ma dau cu o crema ceva sau ce sa fac?
Poti da cu sindolor gel sau diclofenac crema, intreaba la farmacie ca ele stiu ce sa iti recomande. Sanatate multa
Trece in cateva zile daca e febra. Nu trebuie sa te dai cu nimic. Daca in 3-4 zile durerea e la aceeasi intensitate atunci e cazul sa investighezi mai departe. Poate la un medic, macar la un farmacist.