| vasilegorban67 a întrebat:

acuz dureri an partea dreapta pe coaste sau chiar sub coaste. cand pun mana si cand tusesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Destul de delicat sa pui un diagnostic asa; daca durerea este superficial (deasupra coastelor), atunci @gabriela are dreptate; daca durerea e mai profunda, sub coaste (doar tu poti sa-ti dai seama), adica in interior, atunci e vorba de ficat, si aici lucrurile se complica, pentru ca diagnosticul nu poate fi pus asa pe "nevazute"; doar un medic, in urma unor investigatii, poate sa-ti spuna daca e vorba doar de un ficat obosit, sau de altceva. Multa sanatate!

| gabriela a răspuns:

E prins nervul intercostal! Unguent antiinflamator- diclofenac, ban - gay, si revine dupa cateva zile. Sanatate.