| Izabelllla a întrebat:

Hey! Am dureri abdominale in partea dreapta ( mai exact sub coaste ). Imi puteti spune si mie de la ce ar putea veni aceste dureri? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adeee20 a răspuns:

Depinde de mai mulți factori.
Unde a început durerea? (s-ar putea s-o fi simțit prima oară într-un alt loc?)
În partea dreaptă, sub coaste, se găsește ficatul, deci ar putea fi o problemă hepatică. Contează și ce ai mâncat/băut. Probabil ceva nu ți-a priit și de aceea te doare.
Dacă durerea persistă, cel mai bine e să vorbești cu o persoană specializată, să aflii care e problema.

| Izabelllla explică (pentru Adeee20):

Durerea a inceput dupa ce am mancat carnati, afumat si prajit ( nu am mancat mult, dar a fost de ajuns incat sa-mi declanseze aceasta durere ). Erau dureri insuportabile. Am fost pe cale sa merg la medic din acea seara. Aceste simptome au continuat timp de 2-3 nopti la rand ( durerile apareau, in general, pe noapte ). Urmatoarea zi am fost la medicul de familie. Acesta mi-a confirmat ca este de la fiere ( am fierea lenesa, cand mananc ceva mai greu : maioneza, carne de porc, in general prajeli - apar durerile. Ma abtin, tin regim alimentar, dar degeaba, durerile continua ). Nu este zi in care sa nu am aceste dureri. Durerile apar si cand fac un efort, dar ma doare/ inteapa asa de tare incat mi se taie respiratia si risc un lesin ( la ora de sport, dupa un meci de handbal, am picat din picioare si mi-am revenit dupa minute bune, si pe moment, dupa ce mi-am revenit eram, untr-un fel, inconstienta ). MEDICUL LA CARE AM FOST NU ESTE SPECIALIZAT PE ASA CEVA. Daca ma duc la spital, risc sa fiu operata? : am doar 14 ani. Multumesc!

| Adeee20 a răspuns (pentru Izabelllla):

Chiar voiam să-ți spun că e posibil să fie o problemă de bilă leneșă (cum e numită mai pe românește), înainte de-a apuca să citesc tot ce ai scris.
Și eu am pățit de vreo 2 ori și a fost la fel de urât... greață, vărsături, dureri insuportabile, frisoane etc. O dată chiar nu am mai rezistat și chemasem salvarea...mi-a făcut un NO-Spa im și mi-am revenit destul de bine și de repede după aceea.
Ce-ți indic eu... să ai foarte mare grijă la ceea ce consumi și de preferabil mâncarea să nu fie foarte fierbinte sau foarte rece, ci potrivită. Consider că poți să mănânci ce-ți poftește inima, doar să nu faci abuz.
Ai putea consulta și un medic, să nu fie de altă natură problema (deși nu cred, dar pentru siguranța ta).
Și nu te speria, nu cred că se pune problema unei operații, multă lume se confruntă cu așa ceva. Tot ce trebuie e să avem o alimentație echilibrată!
Sănătate, pupici! :*

| Izabelllla explică (pentru Adeee20):

Multumesc! Inca nu sunt convinsa de la ce apar durerile alea insuportabile si cand fac efort sau de ce lesin, are legatura tot cu fierea? :* happy

| Adeee20 a răspuns (pentru Izabelllla):

Mă îndoiesc...
Ar trebui să te prezinți la un medic, să faci niște investigații și după caz, să urmezi un tratament, dacă spui că e așa grav.
Să ai grijă de tine!

| Izabelllla explică (pentru Adeee20):

Multumesc! O sa am.

7 răspunsuri:
| ellasweetlollipop a răspuns:

Daca in timp ce alergi sau depui efort iti apare aceasta durere, atunci nu trebuie sa-ti faci griji, este normal.
Dar daca nu iti apare in timp ce faci efort, atunci ar putea fi apendicita.
Nu sunt foarte foarte sigura, dar e bine sa fi precauta.
Consulta un medic... Funda?

| Izabelllla explică (pentru ellasweetlollipop):

Nu este de la apendicita, am fost operata acum 2 ani. Durerea apare si in timpul unui efort si cand mananc ceva mai greu ( maioneza, carne de porc. In general prajeli ). Am facut 9 ani gimnastica aerobica. Se poate sa fie din cauza ca m-am lasat brusc de acest sport?( m-am lasat din cauza operatiei ). SPECIFIC : AM 14 ANI.