| lauramaria2702 a întrebat:

Am 12 ani, nu sunt prea dezvoltata hormonal vorbind, fata de colegele mele care au menstruatie de vreo 2 ani. Mi-au inceput sa imi creasca sanii de pe la varsata de 10 ani si jumatate, insa nu au evoluat prea mult pana in prezent. Cres ca a inceput sa imi curga secretia vaginala (de aproape 5-6 luni), dar nu sunt sigura deoarece la minenu este alba transparenta ci galbuie deschis si are un miros destul de neplacut, mi-a crescut si parul pubian dar cel axial nu, absolut de loc. Practic sport de performanta de aprox. 4 ori pe saptamana timp de 2 ore, la care depun mult efort fizic. Si din cand in candam si crampe (in ultima jumatate de an au devenittotmai dese) Influenteaza acest lucru venirea manstruatiei? Credeti imi va veni destul de curand? As trebui sa incep sa port la mine absorbante pentru orice eventualitate? Ar trebui se vb. cu mama despre aceasta secretievaginala? (ea mi-a mai vorbit despre menstruatie pana acum dar nu si despre simtome, de aceea nu stiu cum sa procedez). Mamei mele i-a venit ciclul la 14 ani, la fel ca si bunicii mele.P.S. Am 1, 45 m si 32de kg si sunt in clasa a 6 a.
MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Biaa2401 a răspuns:

Si eu eram la fel la 12 ani si practicam sport de performanta zilnic, si menstruatia mi-a venit abia acum la 13 ani. Dar oricum, nu poti sti sigur cand o sa iti vina, unii au secretie vaginală timp de 2 ani, dupa care le vine ciclul, si altii doar câteva luni. Părerea mea este ca mai bine ti-ai lua absorbante la tine pentru orice eventualitate. Sper ca te-am ajutat. happy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Da, este posibil să-ţi vină curând :)

Totuşi, TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| Draguţica00Tania a răspuns:

Trebuie sa discuţi cu mama ta.Ea va ști ce sa faca.Mama ta stie totul despre tine, te poate ajuta.Nu trebuie să îţi fie teama sau rusine.

| Biaa2401 a răspuns:

Multumesc pentru fundița happy sper ca te-am ajutatwinking

| Bettysiatit a răspuns:

Se spune ca la multe fete le vine ciclul la aceeasi varsta ca la mama.Totusi,fiecare organism e diferit si nu stii niciodata cind iti poate veni.Iti recomand sa iai cu tine absorbante pentru orice eventualitate.Am citit pe internet ca greutatea de asemenea depinde:de exemplu -daca esti prea slaba, iti vine mai tirziu.Ar trebui sa vorbesti cu mama ta despre asta, ea te cunoaste si va sti cum sa te ajute.