| AlexandraDianca a întrebat:

Cand ar trebui sa-mi vina menarha (prima menstruatie) daca:
-au inceput sa-mi creasca sanii cam de 2 ani
-am secretie vaginala cam de 1-2 ani
-am par pubian si axial cam de 1-2 ani
-mi s-a ingrasat pielea si parul
-transpir foarte mult in comparatie cu anii trecuti
-mi s-a alungit fata
-de cateva luni
-m-am inaltat foarte mult
-de cateva luni am de doua ori mai multa secretie?

Puteti sa imi spuneti care sunt simptomele si cand v-a venit voua si daca puteti sa imi spuneti sfaturi?

Dau funda! Merci! happy

Răspuns Câştigător
| xBya a răspuns:

Trebuie sa te pregatesti caci corpul tau, dupa cum il descrii, e pregatit, iar prima menstruatie va aparea din moment in moment. Simptomele sunt dureri de burta (intrerupte, nu continue), o stare generala mai proasta, poate te vei simti mai slabita, iar cu un nurofen, ceva, te mai linistesti. Cel mai bine e sa ai mereu la tine un absorbant, oriunde mergi. Ar trebui sa simti cand iti curge si sa te duci imediat la baie.

| Chuchilili a răspuns (pentru xBya):

Nu neaparat ai dureri de burta sau o stare proasta. Eu nici nu am stiut cand mi-a venit si a fost acum 5 zilewinking

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Atunci cand corpul tau e pregatit iti va veni si menstruatia

| eurynomus a răspuns:

Si pana la urma cati ani ai acum?

| AlexandraDianca explică (pentru eurynomus):

Am 11-12 ani!

| eurynomus a răspuns (pentru AlexandraDianca):

Aha, ok scuze de intrebare

| KarinaV a răspuns:

Ar putea sa iti vina prima menstruatie si fara vreun "Avertisment" din partea corpului. Pur si simplu sa iti vina. Tine mereu la tine un absorbant si fa-ti o agenda in care sa iti notezi zilele de menstruatie pentru a tine evidenta si sa stii cum se regleaza si cand trebuie sa iti vina. Ai grija ^^

| Ŧιonค a răspuns:

Buna!
Oricine poate avea simptomele astea. Fiecarei fete îi vine prima menstruatie la timpul potrivit. Nu se poate estima cand va veni prima menstruatie...(Parerea mea)