| nogai_Sorin_1997 a întrebat:

Buna ziua am 16 ani, inaltime 1m80
este buna atarnarea la bara activa(rdicarea genunchilor la piept) pentru a trata scolioza?
nu e grav,dar umarul sting e putin mai jos decit cel drept,si vreau sa-l "ridic" la loc, deci sunt ele un remediu bun sau nu chiar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Un medic kinetoterapeut te poate indruma cu exercitii care sa amelioreze modificarea pe care o ai.
http://www.i-medic.ro/exercitii/scolioza-si-eficienta-exercitiilor-fizice

2 răspunsuri:
| emi1998 a răspuns:

Am exact aceeași problemă.La sală fac și asta pe lângă antrenamente și nu pare să mă fi ajutat(fac de aproape 1 an).

| nogai_Sorin_1997 explică:

Mersi pentru sugestii