| Asazuky a întrebat:

am 16 ani si m-am apucat de sala de vreo 5-6 luni nu am lipsit aproape nici o zi si totul ok pana saptamana trecuta cand din prostie am incercat sa fac la piept cu 80kg desi stiam prea bine ca cel mult daca fac 2-3 repetari iar de atunci din ziua aia adc am o durere in umarul drept destul de puternica, febra musculara nu e ca am avut si stiu cum e si in maxim 3 zile imi trecea dar durerea asta persista de acum o saptamana si ceva astazi am incercat iarasi sa fac piept cu 30kg cat ar fi incalzirea si simt o durere destul de mare in umar cand incerc sa ridic bara, cred ca mai mult de 50 nu pot face in momentul de fata, la alte exercitii chiar si pentru umeri nu simt mai nimic, ma doare de mor doar la piept si la triceps la scripete, ma gandesc sa nu-mi fi cedat vreun tendon sau articulatie ceva, credeti ca e posibil sa fie ceva grav? Un tip de la sala mi-a zis ca avea un amic ce avea reumatism si tot asa il durea umarul de la efort. Stiu ca unii ve-ti raspunde sa ma duc la doctor, o sa fac eu si asta dar sper sa nu fie ceva grav caci nu vreau sa renunt la sala...

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Poti sa ai artrita/artroza/intindere/fisura. si eu simteam un fel de cutit in umar...si acum am artrita. umarul meu initial a avut o fisura (in omoplat mai exact) acu cativa ani. nu stiu care e legatura intre artrita si fisura, dar mi-a pus capac definitiv la sala...asa ca du-te la un doctor, lasa parerile de aici.

| Cosmin86 a răspuns:

Felicitari, te-ai accidentat la umar.

Si eu am avut o accidentare la tendonul de la cot. Sala chiar te ajuta la recuperare, doar ca o sa folosesti greutati mai mici si repetari mai multe, pentru pompare de sange. Sa ai doar serii de minim 15 repetari, o perioada.

Apoi scazi nr de repetari ( sa zicem dupa 2-3 saptamani ) si revii treptat la normal.

Mie mi-a luat o luna sa revin la normal.

| Asazuky explică (pentru Cosmin86):

Am fost azi la un medic ortoped, s-a uitat la umar l-a intors in mai multe feluri si cica nu e nimic grav, mi-a recomandat doar un fel de gel sa aplic seara pe umar si pauza 7 zile sa-mi treaca durerea in schimb m-a trimis si la un fizioterapeut si a inceput asta sa ma ia ca nu stiu ce ca el nu recomanda absolut deloc sala de forta ca strica articulatiile si voi suferi peste 30-40 de ani iar asta mi-a plasat cica minim 1 luna pauza acum nu stiu ce sa mai fac fiecare doctor cu parerea lui de asta nu prea imi place sa ma duc la doctori...stau pe tusa 1 saptamana si dupa o sa incerc niste exercitii d-astea de recuperare sa vad daca ajuta, daca mai simt vreo durere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Asazuky):

Ok, exercitii de recuperare si ce-am zis eu : repetari multe cu greutati mici, asta AJUTA la articulatii.

Ala care a zis ca strica articulatiile e un idiot, sala INTARESTE articulatiile ( daca exercitiile sunt facute corect, evident ).

Ia 1 sapt pauza, apoi recuperare si sala cu greutati mici si repetari multe, si treptat revii la normal.