| kieonami0999 a întrebat:

Bună ziua! Am 19 ani, sunt băiat, iar în perioada ultimelor 5 luni mă confrunt cu insuficienta respiratorie. Am început să am alergie la ouă și lapte. Mi-au apărut pete pe mâini și am început să respir mai greu. Am fost la alergologie, mi-a prescris Xyzal, Montelukast, iar după, niște analize printre care și ASLO (mărit: 657, 9 UI/ml) mi-a prescris încă o tură de Xyzal, Montelukast + Albendazol și LOROBLIS (Streptococcus Salivarius K12). După o lună de tratament, am revenit și mi-a prescris o doză dublă de Albendazol și 3 luni LOROBLIS. În aprilie voi reface analizele pentru a vedea dacă ASLO și-a modificat valorile. Poate fi această afecțiune o amenințare care cauzează problema cu respirația? Sau poate a devenit un obicei prost de a trage aer în piept chiar dacă am suficient? Menționez că am început să fumez acum 2 luni (țigări Neosticks cu arome, prin încălzire și nu prin ardere). ASLO mărit înseamnă că în corpul meu există paraziti? Pot face ceva să scap de ei cât mai rapid. Nu cred că Albendazolul mă va ajuta prea mult. Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Eu iti recomand sa ceri medicului de familie sa e trimita si la pneumologie.
Insuficienta respiratorie nu are de a face cu alergia la lapte si oua. Alergia este o boala, poblemele de respiratie este alta. Fiecare depinde de o specialitate.
Daca medicul de familie nu-ti da trimitere si ai bani, inscrie-te la un cabinet particular de pneumologie.

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
În primul rand lasă țigările, nu ți fac bine și asta poate fi cauza ta reala.
Încerca să mai faci exerciții de respirație și mănâncă mai sănătos, include în dieta ta fructe, legume, și muuulte lichide.
Nu cred ca este nimic grav!
DAR CAUZA POT FI TIGARILA, NU CONTEAZA DE CE FEL SUNT (cum ai specificat tu).
NU MAI FUMA! seara faina!

| IarsiIar a răspuns:

Nu stiu daca tu ai o problema reala sau cauza este fumatul.
Lasa-te de fumat o perioada si vezi daca ai aceleasi simptome.
Ai avut cumva si covid?

| elenaprodan2001 a răspuns:

In primul rand, faptul că fumezi prostiile alea nu face altceva decât să-ti agraveze problema, dacă într-adevăr ai una, iar în al doilea rând tot ce trebuie sa faci este sa ți iei medicamentele și să stai liniștit..nu e nimic grav, incerca sa faci exerciții de respirație și să ai grijă la alimentație! Sănătate multa! Fii pozitiv și totul va reveni la normal.