| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum pot scăpa de senzația de insuficienta respiratorie cand respir si simt ca nu trag suficient aer in piept nu am anxietate sau ceva si totul a apărut acum 3 zile din senin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dimineata, imediat cand te trezesti, deschide geamul sau mergia afara si fa exercitii de gimnastica (inclusiv de respiratii), asa cum ati invatat la scoala.
In cursul zilei umbla pe jos, mai rapid, iar daca si alergi atunci e si mai bine.

| RxTx a răspuns:

Respira mai adânc și mergi la un loc de muncă care să necesite să ieși dimineața din casă la ora 4:45Am pentru a merge 4 Km prin frig ploaie și ceață marș forțat până la autobuz
Ca să fii la ora 5:50Am intrat pe poarta fabricii unde vei munci în picioare fără nici un fel de scaun
Cu responsabilități gigantice lucruri complicate
Să ai ub șef indian care să te grăbească
Ăla să fie singurul tău job găsit și nicăieri în altă poarte să nu îți perniți să te mai duci să încerci pentru că ai nevoie de bani că ai copii și vine chiria 1000 euro/ lună
Și trebuie neapărat să iei salariul de aici de la job-ul ăsta nașpa
Și să trebuiască după muncă să îți găsești taxi dar de zgârcit pentru că ai nevoie de bani să trebuiască să mergi pe jos noapte de noapte 15 Km
Ca să ai bani de mâncare taxe impozite...
SĂ VEZI TU CE ÎȚI TRECE ANXIETATEA!
Știi cum zboară anxietatea din tine!?
Imediat fuge de la tine de zici că nu ai avut-o vreo dată!

| Brizbriz a răspuns:

Iti faci injectie direct in vena cu... mers la doctor
ce zici, cam "extrem", nu?!?

| Amvenitsăajut a răspuns:

Probabil urmează o răceală sau ai stat în frig și ți s-au îngroșat căile respiratorii. Dacă fumezi sau stai în fum, cameră închisă, poate să fie un motiv. De când cu pandemia, sistemul imunitar a scăzut, pentru cei care s-au tot protejat. E posibil acum să te lovească normalitatea. Nu o zic într-un sens rău, pur și simplu masca și dezinfectantul, statul în casă, te ferește de imunitatea dobândită zi cu zi.