| Mabus_Roxana_ a întrebat:

Bună ziua! Am 4 săptămâni de la operataia de histerectomie totala bilaterala la paroscop și simt o iritare cu ceva urme de sânge... poate fi cauza materialul de sutura sa zgârie și sa irite jos...și daca da în cât timp se absoarbe?! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Recuperarea totala dupa histerctomie totala se face in 6-8 saptamani de la operatie.
Este posibil inca sa mai curga un pic de sange si trebuie sa nu bagi nimic in vagin, sub nici o forma, doar spalat vulva la exterior cu apa calda si sapuns au gel cu ph bland.

Sex se poate face fara nici un fel de problema DUPA 6-8 saptamani, cand sutura de la operatie este deja inchisa si este safe pentru tine, sa ai sex fara probleme.
Din acest moment nu ai voie sa te speli la interior cu nimic, fiindca iriti zona deja sensibila si nevindecata.