| Kosminn112 a întrebat:

Am insuficiență venoasă cum pot trata această afecțiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Tratamentul consta in ridicarea membrelor inferioare, realizarea compresiei prin folosirea de bandaje, ciorapi sau dispozitive pneumatice, ingrijirea plagilor si intervenitie chirurgicala (in functie de severitatea bolii). Nu exista medicamente folosite de rutina in tratamentul insuficientei venoase cronice, insa multi pacienti primesc aspirina, conrticosteroizi topici, diuretice (pentru edem) sau antibiotic. Ridicarea piciorului afectat peste nivelul atriului drept scade hipertensiunea venoasa si edemul, poate fi folosita la toti pacientii si ar trebui efetuata de cel putin 3 ori pe zi timp de mai mult de 30 minute o data. Majoritatea pacientilor nu pot respecta insa aceasta masura in cursul zilei.

Compresia este eficace pentru tratamentul si prezenirea insuficientei venoase cronice si a sindromului postflebitic, fiind indicate la toti pacientii. Initial, pana la vindecarea edemului si ulceratiilor si stabilizarea dimensiunilor membrului inferior, se folosesc bandaje elastice. Ulterior se utilizeaza ciorapi compresivi speciali.

Ciorapii ar trebui pusi cand pacientul este treaz si inainte ca activitatea sa determine agravarea edemului, iar presiunea ar trebui sa fie maxima la nivelul gleznelor si sa scada treptat catre genunchi. Aderenta la acest tip de tratament este variabila. Multi pacienti tineri sau activi considera ca ciorapii sunt iritanti, restrictivi sau ridica probleme estetice. Pacientii varstnici pot avea dificultati legate de aplicarea ciorapilor.

Citesti aici mai mult: https://www.medlife.ro/......-tratament

Vezi un medic.