| anonim_4396 a întrebat:

La persoanele cu insuficienta venoasa, membrele sunt reci sau ard, de regula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

In cazul insuficientei venoase cronice(CVI) simptomatica este urmatoarea:edeme,si picioarele umflate din cauza edemelora,dureri,dilatarea venelor,mincarime si eczeme din cauza insuficientei de circulatie sanguina in piele.Iar cind apar complicatii din cauza CVI,pot aparea:ulcus cruris,datorita faptului ca vena se ingusteaza si nu mai este bine vascularizata cu singe,pe urma poate aparea aprindere de vene,tromboza si in cel mai rau caz embolia,e aici am vrut sa ajung datorita intrebarii tale "picioare reci,sau calde"? deci in cazul complicatiilor CVI cind apare aprinderea de vene,tromboza, picioarele ard iar pielea se inroseste si piciorul se umfla, doare f tare.Ai asa ceva? daca da,ai nevoie de un tratament urgent cu heparina injectabila si unguent,si probabil antibiotic, trebuie sa te vada un medic neaparat, numai bine si sanatate

| JusTme_2312 a răspuns:

Reci ar trebui sa fie daca are insuficienta venoasa. categoric reci